Eksponat miesiąca:
Tarcza szkolna – nielubiany symbol szkoły
info
-
17:00
-
Zajezdnia trolejbusowa, ul. Knosały
Wstęp wolny
Wrzesień dla zdecydowanej większości z nas kojarzy się z początkiem roku szkolnego. Do połowy lat 80. ubiegłego wieku, właśnie w tym miesiącu na ulicach pojawiały się dzieci ubrane w stilonowe granatowe fartuszki, z tornistrami na plecach i workami ze strojem na wf i obuwiem na zmianę. Młodzież szkół średnich i zawodowych zwolniona z konieczności noszenia tych uniformów, korzystała ze swobody doboru ubioru, starając się w miarę możliwości „błysnąć” ciuchem z Pewexu, paczki z zagranicy lub bazaru.
Ale jeden element łączył uczniów podstawówek i szkół ponadpodstawowych. Tarcza szkolna. Jako obowiązkowy i kłopotliwy element stroju uczniowskiego tarcza była niechętnie noszona przez młodzież szkolną. Natomiast nauczyciele, rygorystycznie podchodzili do egzekwowania obowiązku noszenia tarczy, a woźne sprawdzały, czy uczniowie mają je przyszyte zarówno do mundurka szkolnego, jak i w przypadku młodzieży do ubrania wierzchniego.
Eksponatem Miesiąca jest tym razem tarcza ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olsztynie, która będzie pretekstem do zapoznania z historią wprowadzenia w Polsce tarcz szkolnych i mundurków w latach 30. XX w. i ich późniejszych losów do czasów obecnych, a także początków olsztyńskiego szkolnictwa w pierwszych latach po zakończeniu wojny.
Prezentacji i pogadance będzie towarzyszyła mała wystawa przedmiotów i dokumentów związanych z początkami szkolnictwa w Olsztynie oraz zbiór starych i nowych tarcz szkolnych.
Prelegent: Jacek Moczulski
Eksponat miesiąca: TARCZA SZKOLNA – NIELUBIANY SYMBOL SZKOŁY
28 września (czwartek) / godz. 17:00
Zajezdnia trolejbusowa
Wstęp bezpłatny