Przejdź do treści

Eliminacje:

Co ty wiesz o Olsztynie…

  • 16:00

  • Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy pasjonatów lokalnej historii do udziału w profesjonalnym turnieju wiedzy o stolicy Warmii i Mazur! Eliminacje do kolejnej edycji konkursu „Co ty wiesz o Olsztynie…” odbędą się 23 października o godz. 16:00 w Kamienicy Naujacka. Na Wielki Finał turnieju zaprosimy na godz. 16:00 30 października do sali pod Amfiteatrem.

Historycy do dziś toczą namiętne spory o to, kto miał być adresatem pamiętnej frazy „Co ty wiesz o Olsztynie…”, wycedzonej nonszalancko przez nieco zmęczonego Hozjusza w odrzwiach Jurandowego Źródełka przy Waldschlößchen Brauerei. Od tamtych beztroskich lat, w których Marcin Kromer niefrasobliwie trzaskał mahoń na Plaży Miejskiej, oczywiście minęło już sporo czasu. Niemniej Olsztyn do dziś fascynuje swą niebanalną urodą i frapującymi kontrastami, swą ujmującą różnorodnością. I bez wątpienia swoją historią – nieoczywistą, barwną, czasem trudną i pełną drugich den, a jednocześnie niezmiennie ciekawą.

Jeśli w historii owej poruszacie się jak Iga Świątek na US Open, jeśli nie mielibyście problemów, by z Kleeberger-Straße trafić nad Fajferek i zasadniczo odróżniacie Mendelsohna od Mendelssohna, a Beliana od Beliala – konkurs „Co ty wiesz o Olsztynie…” jest właśnie dla Was!

Pasjonatów dziejów Allenstein zapraszamy do wyjątkowego konkursu wiedzy o grodzie nad Łyną. Amatorskich profesjonalistów olsztynologii, psychofanów Piechockiego, Wakara i Śliwy zachęcamy do walki o nagrodę główną w wysokości aż 3.000 zł.
Na Wasze zgłoszenia czekamy do 20 października do godziny 15:00. Przesłać je możecie za pośrednictwem poniższego formularza konkursowego. Zapisy zakończone.

Turniejowe szranki eliminacyjne rozpoczną się 23 października o godz. 16:00 w Kamienicy Naujacka. Każdy z intelektualnych szermierzy będzie miał równo godzinę, by w specjalnie przygotowanym teście udowodnić swą lokalną erudycję. 
Z grona Nieustraszonych profesjonalne Jury wyłoni troje omnibusów, śmietankę tej ziemi, która zmrozi krew w Waszych żyłach podczas bezlitostego pojedynku finałowego. Ten odbędzie się tydzień później, tj. 30 października w sali pod Amfiteatrem, również o godz. 16:00.

Zapraszamy tuzów do bezkrwawej walki w pojedynku najlepszych z najlepszych!
Zachęcamy mieszczan i gawiedź do kibicowania! Wstęp na eliminacje i Finał jest oczywiście otwarty. 

Olsztyn kochasz? Przekonajmy się!

Zgłoszenia przez poniższy formularz do 20 października do godziny 15:00.

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Czyta się w poniedziałek.

Czyta się w poniedziałek!Serdecznie zapraszamy na Scenę Debiutów, gdzie 24 października o godz. 18:00 zaprezentujemy intrygującą twórczość Tomasza J. Bajerowskiego – autora zbioru opowiadań „Tego Świata już nie ma”. Debiut pisarski Bajerowskiego to zbiór krótkich opowiadań o ludziach i zdarzeniach z niedalekiej przeszłości, których głównym łącznikiem jest praca w terenie, ale nie to jest w […]

czytaj więcej

Malwina Banach:

Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy malarstwa Malwiny Banach „Z rodziną jest najlepiej na obrazku”. Wydarzenie odbędzie się w piątek 28 października w Galerii Dobro o godz. 18:00. Wstęp jest bezpłatny. Malwina Banach pisze o wystawie:Tytuł „Z rodziną jest najlepiej na obrazku” nawiązuje do zbioru relacji międzyludzkich, połączonych więzami krwi. Człowiek od czasów prehistorycznych miał tendencje […]

czytaj więcej

Historie nieznane

Otacza nas wiele historii, których nie znamy. Niezwykłych, inspirujących, zapierających w piersiach dech. Takich, w które trudno uwierzyć, i takich, przez które w oku kręci się łza. Pragniemy przybliżyć olsztyniankom i olsztynianom, mieszkankom i mieszkańcom regionu, postacie kobiet, które dzięki swojej działalności i dokonaniom zmieniały naszą małą ojczyznę. Barbara Hulanicka, Władysława Knosała, Maryna Okęcka-Bromkowa, Joanna […]

czytaj więcej