Przejdź do treści

Historie nieznane

  • 15:00

  • Park Centralny i Tartak Raphaelsohnów

Wstęp wolny

Otacza nas wiele historii, których nie znamy. Niezwykłych, inspirujących, zapierających w piersiach dech. Takich, w które trudno uwierzyć, i takich, przez które w oku kręci się łza.

Pragniemy przybliżyć olsztyniankom i olsztynianom, mieszkankom i mieszkańcom regionu, postacie kobiet, które dzięki swojej działalności i dokonaniom zmieniały naszą małą ojczyznę.

Barbara Hulanicka, Władysława Knosała, Maryna Okęcka-Bromkowa, Joanna Pieniężna, Wanda Pieniężna, Emilia Sukertowa-Biedrawina, Eugenia Śnieżko-Szafnaglowa, Otylia Teszner-Grot. Działaczki społeczne, dziennikarki, nauczycielki, poetki, artystki, których zasługi trudno nam wymienić. A może część nazwisk brzmi obco?

Projekt „Historie nieznane” ma na celu to zmienić.

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza w sobotę 29 października o godzinie 15:00 na wernisaż wystawy plenerowej, umiejscowionej w Parku Centralnym w okolicach Muzeum Nowoczesności. Złożą się na nią wielkoformatowe postaci bohaterek projektu, autorstwa Kasi Walentynowicz. Każda z nich opowiada swoją historię, którą przy wykorzystaniu kodów QR można przeczytać oraz wysłuchać za pomocą własnych słuchawek lub zestawu audialnego.

„Historie nieznane” to nie tylko wystawa przedstawiająca ważne kobiety Olsztyna. To również cykl otwartych wykładów, skupiający się na tematach społecznych i historycznych związanych z bohaterkami wystawy. W ramach cyklu „Historie nieznane” serdecznie zapraszamy Was na:

29.10 SB 15:00 / okolice Tartaku Raphaelsohnów
HISTORIE NIEZNANE
Wernisaż wystawy plenerowej oraz spacer audialny

14.11 PN 17:00 / Zajezdnia trolejbusowa
KINGA RAIŃSKA: WALKA O WIEDZĘ!
Otwarty wykład o problemie edukacji kobiet w XIX wieku.

16.11 ŚR 17:00 / Zajezdnia trolejbusowa
MARIA KORYBUT-MARCINIAK: KOBIECA POŁOWA DZIEJÓW
Otwarty wykład o tym dlaczego w historiografii brakuje kobiet?

21.11 PN 17:00 / Zajezdnia trolejbusowa
KINGA RAIŃSKA: TRUDNE POCZĄTKI
Otwarty wykład o drodze kobiet do samodzielnej pracy zawodowej.

23.11 ŚR 17:00 / Zajezdnia trolejbusowa
MARIA KORYBUT-MARCINIAK: HISTORIE GODNE PAMIĘCI
Otwarty wykład o postaciach kobiet w biografistyce.

Słuchawki do spaceru audialnego można pobrać z recepcji Muzeum Nowoczesności w godzinach otwarcia obiektu. Liczba zestawów słuchawkowych ograniczona.
Zachęcamy również do zwiedzania wystawy przy pomocy własnych słuchawek oraz telefonu komórkowego.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:
– Gazeta Wyborcza Olsztyn
– Meloradio Olsztyn
– Radio UWM FM

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Nieme kino

Zapraszamy na pokaz jednego z najważniejszych filmów giganta przedwojennej kinematografii Friedricha Wilhelma Murnaua. Projekcja odbędzie się w sobotę 29 października o godzinie 18:00. „Portier z hotelu Atlantic” (Der letzte Mann) jest uznawany za jedno z najwybitniejszych dzieł kammerspielu, czyli gatunku wywodzącego się z filmowego ekspresjonizmu. Bohaterem jest hotelowy portier, którego wzloty i upadki prowadzą do […]

czytaj więcej

Finał: Co ty wiesz o Olsztynie…

Emocjonujące zmagania finałowe uczestników wyłonionych w eliminacjach profesjonalnego turnieju wiedzy o mieście. W wielkim finale o nagrodę główną w wysokości 3.000 zł powalczą:👏 Andrzej Bobrowicz,👏 Magdalena Wałkuska,👏 Katarzyna Kujawa. Jeśli chcecie poznać pytania z eliminacji zapraszamy na stronę https://forms.gle/JgSJWUFxzo7kds9b6.

czytaj więcej

Zamaskowani

MOK Olsztyn zaprasza na kreatywne warsztaty familijne „Zamaskowani”! Wydarzenie odbędzie się w sobotę 14 stycznia w Kamienicy Naujacka przy Dąbrowszczaków 3 o godz. 11:00. Karnawał bez maski to nie karnawał. A maska, jak wiadomo, to też niezbędny atrybut każdego superbohatera i każdej superbohaterki. Jakie supermoce drzemią w waszych rodzinach? Kto piecze najlepszy sernik, kto zna […]

czytaj więcej