Przejdź do treści

Malwina Banach:

Z rodziną jest najlepiej na obrazku

  • 18:00

  • Galeria Dobro, ul. Stare Miasto 24/25

Wstęp wolny

Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy malarstwa Malwiny Banach „Z rodziną jest najlepiej na obrazku”. Wydarzenie odbędzie się w piątek 28 października w Galerii Dobro o godz. 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

Malwina Banach pisze o wystawie:
Tytuł „Z rodziną jest najlepiej na obrazku” nawiązuje do zbioru relacji międzyludzkich, połączonych więzami krwi. Człowiek od czasów prehistorycznych miał tendencje do scalania się w stada. W stadzie łatwiej było polować, gotować czy budować domostwo, dzięki czemu jako gatunek osiągnęliśmy więcej od jednostek samotnych. Zorganizowana grupa działała sprawniej i efektywniej. Zjawiska, które warunkują więzy rodzinne, znajdują się na podłożu biologiczno-chemicznym (za przykład może służyć to, jak natura radzi sobie z tym, żeby matka nie porzuciła swojego potomstwa – sprawiając, że zapach głowy dziecka jest dla matki porównywalny z uzależnieniem od heroiny). Jednak oprócz biologicznych uwarunkowań czynniki psychologiczno-behawioralne budują więź jedyną w swoim rodzaju. Zerwanie więzi lub kontaktu z którymkolwiek z członków rodziny jest zawsze trudne i bolesne.

Jednak dzisiaj chciałabym porozmawiać o czymś innym: o poczuciu bezpieczeństwa, bliskości emocjonalnej i więzi. Dla mnie są to najpotrzebniejsze elementy ludzkiej egzystencji. Nie potrafię być zła na swoją mamę dłużej niż kilka godzin, widok przytulających się rodziców rozgrzewa mnie od środka niczym ciepły obiad, który uszykowała z uśmiechem babcia.
Rodzina stanowi nasze dziedzictwo, kształtuje zarówno pierwsze zachowania, jak i pierwsze zaburzenia.

Z rodziną jest dobrze
Z rodziną jest źle
Z rodziną jest najlepiej na obrazku

Malwina Banach (ur. 1998) studiuje malarstwo w pracowni malarstwa w przestrzeni publicznej, prowadzonej przez dr Aleksandrę Ignasiak na wydziale Malarstwa i Rysunku Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jej tomik poetyki „300 dni bez psychiatry” został wyróżniony w debiutach roku 2018 podczas festiwalu Złoty Ośrodek Poezji w Kutnie. Jest laureatką poetyckiego konkursu „Trzcina Kortowa” i autorką poetyckiego performance’u „Przebieralnia”, wystawianego po raz pierwszy na scenie pod Amfiteatrem w Olsztynie. Malwina Banach to również projektantka i wykonawczyni muralu „Jungle”, znajdującego się przy ul. Gen. Tadeusza Kutrzeby 4 w Łodzi. Jej teksty ukazały się w takich tytułach, jak Gazeta Olsztyńska, Borussia, Papierówka. Dwa cykle jej obrazów ukazały się w internetowym czasopiśmie Stoner.

Oprawa muzyczna wydarzenia: Jakub Malinowski

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Historie nieznane

Otacza nas wiele historii, których nie znamy. Niezwykłych, inspirujących, zapierających w piersiach dech. Takich, w które trudno uwierzyć, i takich, przez które w oku kręci się łza. Pragniemy przybliżyć olsztyniankom i olsztynianom, mieszkankom i mieszkańcom regionu, postacie kobiet, które dzięki swojej działalności i dokonaniom zmieniały naszą małą ojczyznę. Barbara Hulanicka, Władysława Knosała, Maryna Okęcka-Bromkowa, Joanna […]

czytaj więcej

Nieme kino

Zapraszamy na pokaz jednego z najważniejszych filmów giganta przedwojennej kinematografii Friedricha Wilhelma Murnaua. Projekcja odbędzie się w sobotę 29 października o godzinie 18:00. „Portier z hotelu Atlantic” (Der letzte Mann) jest uznawany za jedno z najwybitniejszych dzieł kammerspielu, czyli gatunku wywodzącego się z filmowego ekspresjonizmu. Bohaterem jest hotelowy portier, którego wzloty i upadki prowadzą do […]

czytaj więcej

Finał: Co ty wiesz o Olsztynie…

Emocjonujące zmagania finałowe uczestników wyłonionych w eliminacjach profesjonalnego turnieju wiedzy o mieście. W wielkim finale o nagrodę główną w wysokości 3.000 zł powalczą:👏 Andrzej Bobrowicz,👏 Magdalena Wałkuska,👏 Katarzyna Kujawa. Jeśli chcecie poznać pytania z eliminacji zapraszamy na stronę https://forms.gle/JgSJWUFxzo7kds9b6.

czytaj więcej