I Olsztyńskie Dni Widoczności Osób Transpłciowych i Niebinarnych TRANSATLANTYK (dzień 1)

W dniach 24-25 maja (piątek-sobota) Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie i grupa TransAtlantyk serdecznie zapraszają do Kamienicy Naujacka na I Olsztyńskie Dni Widoczności Osób Transpłciowych i Niebinarnych TRANSATLANTYK.

Transpłciowość i niebinarność znajdą w programie TRANSATLANTYKU swoje rozwinięcie w formie: dyskusji, warsztatów, prezentacji, szkoleń, projekcji filmowych. O szczegółach będziemy sukcesywnie informować.
Do udziału zachęcamy zarówno osoby transpłciowe i niebinarne, jak i rodziców, pedagogów oraz sojuszników nieheteronormatywnych światów. Wierzymy, że świat empatii i równości jest naprawdę możliwy. Serdecznie zapraszamy! Współorganizatorem wydarzenia jest grupa TransAtlantyk

SZCZEGÓŁÓWY PROGRAM:

24 maja (piątek), Kamienica Naujacka MOK Olsztyn:

Archipelag Wsparcia – szkolenie dla nauczycieli, pedagogów i wszystkich osób pracujących z młodzieżą. Udział bezpłatny; zapisy: infokamienica@mok.olsztyn.pl

• godz. 9:00 – Teoria transpłciowości

Prowadzenie: Katarzyna Grabia /ona, jej/ – psycholożka, seksuolożka (Fundacja CzuliMy)

• godz. 11:00 – Przewodnik dla otwartej szkoły. Transpłciowość

Prowadzenie: Dorota Piotrowska /ona, jej/ – współautorka podręcznika „Przewodnik dla otwartej szkoły. Transpłciowość” (Archipelag Wsparcia)

• godz. 13:00 – Transpłciowe dziecko w szkole – perspektywa rodzica

Prowadzenie: Dorota Piotrowska /ona, jej/ (Archipelag Wsparcia)

24 maja (piątek), Amfiteatr olsztyński:

• godz. 15:30 – TransAtlantyk wypływa w rejs

Otwarta akcja happeningowa malowania łodzi w odpowiednie kolory. Koordynacja: Instytut Sztuk Pięknych UWM i MOK Olsztyn

• godz. 17:00 – Transpłciowość w dorosłym życiu – tranzycja, praca, coming out i trochę o filmie „Kobieta z…” (sala pod Amfiteatrem)

Rozmowa o rożnych aspektach życia osoby transpłciowej w Polsce teraz i trzydzieści lat temu. Spotkanie z osobami, które wzięły udział w pracach przy „Kobieta z…” Małgorzaty Szumowskiej i Macieja Englerta: Maciej Misiorny /on, jego/ (dziennikarz), Angela Getler /ona, jej/ (News24) pierwsza transpłciowa dziennikarka telewizyjna, Marlena Stala – wykładowczyni akademicka i literaturoznawczyni.
Prowadzenie: Monika Pacyfka Tichy /ona, on, they/ (Fundacja Lambda Polska)

• godz. 19:00Trans Non-Binary Shorts (sala pod Amfiteatrem)

Projekcja ośmiu filmów prezentowanych w ramach LGBT+ Film Festival (łączny czas projekcji: 112 minut. Informacje o tytułach: https://lgbtfestival.pl/filmy-2024/trans-non-binary-shorts/)

25 maja (sobota), Kamienica Naujacka MOK Olsztyn – dzień drugi

Wybrane wydarzenia będą tłumaczone na Polski Język Migowy (współpraca: Olsztyńskie Stowarzyszenie Głuchych)

Potrzebujesz tłumaczenia? Napisz: transatlantyk.olsztyn@gmail.com

Zapisy na szkolenie w piątek: infokamienica@mok.olsztyn.pl

Zapisy na warsztaty w sobotę: transatlantyk.olsztyn@gmail.com

Archipelag Wsparcia (piątek 24 maja, od godz. 9:00, Kamienica Naujacka MOK Olsztyn)

Szkolenie poświęcone zagadnieniom rozpoznawania transpłciowości, funkcjonowania i pomocy młodzieży doświadczającej dysforii oraz współpracy szkoły z rodzicami, instytucjami oraz organizacjami oferującymi wsparcie psychologiczne i prawne.

Zapisy na szkolenie przyjmujemy do 17 maja na adres mailowy: infokamienica@mok.olsztyn.pl

Wydarzenie objęte matronatem Ministry ds. Równości Katarzyny Kotuli.

Organizatorzy:

•          Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie