Przejdź do treści

I Olsztyńskie Dni Widoczności Osób Transpłciowych i Niebinarnych TRANSATLANTYK (dzień 2)

W dniach 24-25 maja (piątek-sobota) Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie i grupa TransAtlantyk serdecznie zapraszają do Kamienicy Naujacka na I Olsztyńskie Dni Widoczności Osób Transpłciowych i Niebinarnych TRANSATLANTYK.


Transpłciowość i niebinarność znajdą w programie TRANSATLANTYKU swoje rozwinięcie w formie: dyskusji, warsztatów, prezentacji, szkoleń, projekcji filmowych. O szczegółach będziemy sukcesywnie informować.
Do udziału zachęcamy zarówno osoby transpłciowe i niebinarne, jak i rodziców, pedagogów oraz sojuszników nieheteronormatywnych światów. Wierzymy, że świat empatii i równości jest naprawdę możliwy. Serdecznie zapraszamy! Współorganizatorem wydarzenia jest grupa TransAtlantyk

SZCZEGÓŁÓWY PROGRAM:

25 maja (sobota), Kamienica Naujacka MOK Olsztyn

  • godz. 13:00-18:00 – Speed friending

Gra integracyjna. Forma projektowanych rozmów i spotkań, pomocna w przełamywaniu nieśmiałości i nawiązywaniu nowych przyjaźni. Moderacja: Uniwersyteckie Centrum Wsparcia „Empatia”

  • godz. 11:00-14:00 – Trans Eksploracje

Warsztaty emisji głosu. Prowadzenie: Natalia Pancewicz /ona, jej/ (Fundacja Przestrzeń Czułego Głosu www.transvoice.pl, www.czulyglos.pl). Udział bezpłatny; zapisy: transatlantyk.olsztyn@gmail.com
Osoby niepełnoletnie zapraszamy ze zgodą osoby opiekuńczej.
Do pobrania, wydrukowania i podpisania – zgoda osoby opiekuńczej TransEksploracje

  • godz. 13:00-17:00 – Biblioteka żywych książek

Projekt polegający na możliwości wypożyczenia tzw. „żywych książek”, czyli osób z grup postrzeganych stereotypowo, w celu rozmowy z nimi o ich życiu. Katalog żywych książek: Transmężczyzna, Transkobieta, Osoba niebinarna, Osoba w spektrum autyzmu, Drag Queen, Osoba z chorobą afektywną dwubiegunową, Osoba uchodźcza z Ukrainy z obowiązkiem służby wojskowej, Osoba z ADHD, rodzic transpłciowego dziecka.

  • godz. 14:00-17:00 – Butterfly Effect – jak małe zmiany mogą zrobić duże wrażenie

Warsztaty wizerunkowe. Prezentacja technik przydatnych w codziennej prezencji. Warsztaty poprowadzą: Samantha Szon /ona, jej/ oraz SiCara /ona, jej/ (Safe Space, House of Szon); Udział bezpłatny; zapisy: transatlantyk.olsztyn@gmail.com
Osoby niepełnoletnie zapraszamy ze zgodą osoby opiekuńczej.
Do pobrania, wydrukowania i podpisania – zgoda osoby opiekuńczej Butterfly Effect

  • godz. 14:00 – Transpłciowość a służba zdrowia: jak zachować tożsamość, nie tracąc godności

Spotkanie z Zofią Radosław /ona, jej/, osobą założycielską kliniki Imago oferującej hormonalną terapię tranzycyjną dla milionów osób transpłciowych i niebinarnych z całej UE, prowadzonej bez zbędnych barier i w warunkach szacunku dla ich godności ludzkiej i praw człowieka. Zofia opowie historię swojej wieloletniej walki o to, aby klinika mogła zacząć ratować życie, licznych ciosach – i triumfie, a także planach radykalnej zmiany sytuacji prawnej i faktycznej osób trans z całej UE.

  • godz. 15:30 – Transpłciowość i niebinarność w literaturze 

Spotkanie z Eli Paczkowską /ona, on, ono, oni/ w Internecie (@not.my.high) o książkach i tworzeniu bezpiecznej przestrzeni otwartej na edukację. W przyszłości autorka książek z reprezentacją LGBTQ+. Prowadzenie: Aleksandra Strzyż.

  • godz. 17:00 – Renata Kim: Pomiędzy światami

Spotkanie z Renatą Kim /ona, jej/, dziennikarką i autorką książki „Pomiędzy. Historie osób niebinarnych”, oraz Martą Puczyńską /ona, jej/ i Domi /on, jego/ – osobami, których ta książka dotyczy

  • godz. 18:00 – Odwaga: obecności i sojusze

Debata o sojusznictwie i rozwoju aktywności środowisk LGBTQA+. Uczestnicy rozmowy: Kot /on, jego/ (Fundacja Lambda Polska), Cyryla Wilczyńska /ona, jej/ (Homokomando, Toruńska Brygada Feministyczna), Agata Szerszeniewicz /ona, jej/ (Olsztyński Marsz Równości)

  • godz. 19:30 – Jak to jest być osobą transpłciową w Polsce

Panel dyskusyjny dotyczący realiów i różnych aspektów procesu uzgadniania płci z udziałem psycholożki i seksuolożki Katarzyny Grabii /ona, jej/ (Fundacja CzuliMy), Bożeny Przyłuskiej /ona, jej/ (Stowarzyszenie Kongres Świeckości), Eweliny Zacharzewskiej /ona, jej/ (grupa TransAtlantyk), sędziny Katarzyny Wesołowskiej-Zbudniewek /ona, jej/; prowadzenie Kot /on, jego/ (Fundacja Lambda Polska)

Dodatkowo w godz. 13:00-20:00

  • Sala Ciszy – bezpieczna przestrzeń do wyciszenia i odpoczynku
  • Przestrzeń rodziców – możliwość rozmów indywidualnych i grupowych z rodzicami z grupy TransAtlantyk, wymiana doświadczeń, ciasto domowej roboty, kawa, herbata
  • Tęczowy bazar – wymienialnia i szafing, tęczowe rękodzieło i akcydensy, stoisko informacyjne Strajku Kobiet

Wybrane wydarzenia będą tłumaczone na Polski Język Migowy (współpraca: Olsztyńskie Stowarzyszenie Głuchych)

Potrzebujesz tłumaczenia? Napisz: transatlantyk.olsztyn@gmail.com

Zapisy na szkolenie w piątek: infokamienica@mok.olsztyn.pl

Zapisy na warsztaty w sobotę: transatlantyk.olsztyn@gmail.com


24 maja (piątek), Kamienica Naujacka MOK Olsztyn


TransEksploracje (sobota 25 maja, godz. 11:00-14:00, Kamienica Naujacka MOK, sala 303

Prowadząca: Natalia Pancewicz

Warsztaty emisji głosu dla osób transpłciowych. Obowiązują zapisy pod adresem: transatlantyk.olsztyn@gmail.com. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu za zgodą rodzica lub opiekuna.

Więcej o warsztatach:

Hej, Wy wszyscy, którzy czujecie, że Wasz głos jest zbyt „cienki” lub przeciwnie – za bardzo basuje. Zapraszamy Was serdecznie do bogatego świata dźwięków, brzmień i tonacji ludzkiego głosu. Posiada on wiele możliwości naturalnych i – co ważne! – bezpiecznych zmian. Czy możecie więc sprawić, że zabrzmi on lepiej? Oczywiście, że tak!

W części teoretycznej warsztatów, wraz z prowadzącą Natalią Pancewicz, wokalistką i trenerką wokalną, opowiemy o procesach feminizacji, maskulinizacji i neutralizacji – wszystko w zgodzie z fizjologią i współczesną wiedzą na temat emisji głosu, o wpływie hormonów i roli oddechu przy zdrowej fonacji. Wyjaśnimy sobie pojęcia wysokości dźwięku, rezonansu, artykulacji. Porozmawiamy o binarności głosu, o stereotypach, którymi niepotrzebnie się go obarcza, no i spróbujemy je rozbroić, bo do niczego nie są przydatne. Pokażemy też przykłady ćwiczeń, które sprawią, że Wasz głos zabrzmi zupełnie inaczej niż dotychczas.

W części praktycznej wspólnie pooddychamy, pobawimy się dźwiękiem i brzmieniem. Warto więc ubrać się swobodnie, na luzie i wziąć ze sobą wodę. A wtedy przekonacie się, co tak naprawdę kryje i potrafi Wasz głos. A potrafi wiele!

Natalia cały czas będzie z Wami i dla Was. Odpowie na wszelkie nurtujące Was pytania, wesprze w poszukiwaniu brzmienia spójnego z Waszą tożsamością i pożądaną ekspresją.

Aha, jeśli nie macie jeszcze 18 lat, powinniście mieć przy sobie pisemną zgodę rodzica lub osoby opiekuńczej na udział w warsztatach.

O prowadzącej warsztaty:

Natalia Pancewicz – wokalistka, trenerka wokalna, autorka innowacyjnej metody afirmacji głosu kobiet transpłciowych TransVoice. Współinicjatorka i wiceprezeska Fundacji Ogólnopolski Strajk Kobiet. Aktywnie działa na rzecz grubancypacji, samoakceptacji i życzliwości wobec głowy i ciała. Założycielka Fundacji Przestrzeń Czułego Głosu, w ramach której propaguje zdrowe oddychanie, śpiewanie i mówienie w zgodzie z fizjologią, oraz prowadzi warsztaty z kształtowania inkluzywnego i bezpiecznego dla osób LGBTQiA+ środowiska wokalnego. Dba o swój dobrostan poprzez jogę, medytację i przytulanie się z pieskiem.


Butterfly Effect (sobota 25 maja, godz. 14:00-17:00, Kamienica Naujacka MOK, sala 303

Prowadzący: Samanta Szon, SiCara

Warsztaty technik wizerunkowych. Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: transatlantyk.olsztyn@gmail.com.

Małe zmiany mogą zrobić duże wrażenie i poprawić samoakceptację. Zapraszamy Was na warsztaty prezentujące podstawowe techniki wizerunkowe, by koniec końców – uśmiechnąć się przed lustrem. To techniki przydatne dla każdego, szczególnie zaś w pragnieniu i potrzebie transformacji.

Poszukamy zatem zgodności w kreacji i wyrażaniu własnej ekspresji płciowej.

Zajmiemy się makijażowymi trikami, korektą i kształtowaniem sylwetki poprzez właściwe dobieranie ubrań, czyli w gruncie rzeczy tym, na co zwracają uwagę wszyscy pragnący wzmocnić własną afirmację i akceptację w świecie zewnętrznym. Przyjrzymy się możliwościom akcentowania pozytywów w rysach naszych twarzy, przyjrzymy się naszym dłoniom i ich „mowie”. Większość z nas dba o wygląd – chodzi o to, by jednocześnie zewnętrzny wygląd w naturalny sposób był dopełnieniem naszego świata wewnętrznego. One mogą się pięknie przenikać. To jest do osiągnięcia! Będziemy przy tym rozmawiać, dyskutować, dzielić się własnymi doświadczeniami, z pełnym poszanowaniem osobistych przemyśleń.

O osobach prowadzących warsztaty:

Samantha Szon – markiza, propagatorka kultury Queer. Założycielka olsztyńskiego domu dragowego House of Szon. Stylistka peruk, makijażystka, projektuje i szyje własne kreacje sceniczne.

SiCara – stylistka paznokci, propagatorka kultury Queer w Olsztynie. Projektantka, wizażystka i stylistka olsztyńskiego domu dragowego House of Szon.


Wydarzenie objęte matronatem Ministry ds. Równości Katarzyny Kotuli.

Organizatorzy:

•          Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
•          Transatlantyk
•          Fundacja Czulimy
•          Safe Space

Partnerzy:

•          Archipelag Wsparcia
•          Empatia
•          Homokomando
•          Imago
•          Instytut Sztuki
•          Lambda Polska
•          LGBT+ Film Festival
•          Olsztyński Marsz Równości
•          Olsztyńskie Stowarzyszenie Głuchych
•          Przestrzeń czułego głosu
•          Równik Praw
•          Strajk Kobiet
•          UWM
•          Wspólny Olsztyn

I Olsztyńskie Dni Widoczności Osób Transpłciowych i Niebinarnych TRANSATLANTYK
24-25 maja (piątek-sobota)
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3 / Amfiteatr, ul. Zamkowa 1
Wstęp wolny

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia