Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS – Olsztyn 2024 (dzień 2)

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na kolejną odsłonę Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS – Prawa Człowieka w Filmie! W tym roku pod hasłem TUŻ OBOK NAS, CZYLI CAŁKIEM (NIE)DALEKO spotykamy się w dniach 11-12 maja w Kamienicy Naujacka (ul. Dąbrowszczaków 3) w Olsztynie.
WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie jest jednym z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie, co roku gromadzącym kilkadziesiąt tysięcy widzów w całej Polsce. Podczas kolejnych odsłon festiwalu prezentowane są dokumenty, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.

PROGRAM FESTIWALU:
11 maja (sobota)
16:30
„20 dni w Mariupolu” (94’, 2023 Ukraina, reż. Mstyslav Chernov)
Film tylko dla widzów dorosłych. Po filmie rozmowa z Heleną Krajewską z Polskiej Akcji Humanitarnej.
19:00
„Czarnobyl 22” (20’, 2023 Ukraina, reż. Oleksiy Radynski)
„Ambasadorka z TikToka” (33’, 2022 Niemcy, reż. Nicola Fegg)
20:00
„Granica” (20’ 2023, Niemcy, reż. Joshua Neubert)
„Dobra wiadomość” (11’, 2023 Polska, reż. Zuzanna Solakiewicz, Zvika Gregory Portnoy)

12 maja (niedziela)
14:00
„Matczyzna” (92’, 2023 Szwecja, Ukraina, Norwegia, reż. Alexander Mihalkovich, Hanna Badziaka)
15:45
„Mur” (107’, 2023 Włochy, reż. Kasia Smutniak), film dostępny także z napisami dla niesłyszących
17:45
„Wędrówki ptaków, wędrówki ludzi…”
Warsztaty z Małgorzatą Szczeciną i Martą Pietraszun z grupy Rodziny bez Granic Olsztyn

11 maja obchodzimy Dzień Ptaków Wędrownych. W czasie warsztatów historie ptaków i ludzi będą się przeplatać, aż stworzymy z nich coś, co być może pocieszy kogoś, kto akurat jest samotny i opuszczony. Wykonamy bowiem drobne upominki – oznaki naszej życzliwości i empatii – dla kobiet w drodze: kobiet, które musiały opuścić swoje kraje pochodzenia i obecnie znajdują się w trudnych warunkach bytowych. Nie musisz mieć talentu plastycznego, wystarczy, że masz otwarte serce. Warsztaty potrwają około 100 minut.
(na warsztaty obowiązują zapisy przez poniższy formularz)

WSTĘP NA WSZYSTKIE PROJEKCJE I WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE JEST BEZPŁATNY

organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
współorganizator: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Unia Europejska (“Kreatywna Europa” MEDIA), Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations
partnerzy: ChaiKola, Polska Akcja Humanitarna
patroni medialni: OKO.press, ngo.pl, Nowa Polszcza

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską. Poglądy i opinie wyrażone w ramach projektu są wyłącznie poglądami autorów treści i nie muszą odzwierciedlać stanowiska Unii Europejskiej ani Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury. Unia Europejska ani organ przyznający dofinansowanie nie ponoszą odpowiedzialności za poglądy i opinie wyrażone w ramach projektu.

22. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS – Olsztyn 2024
11-12 maja (sobota-niedziela)