Przejdź do treści

Potańcówka z rodzinnym ogniskiem tradycji muzycznych

Wydarzenie jest finałem i podsumowaniem projektu “Ogniska Muzyki Tradycyjnej 2023”, którego sercem jest wyjątkowe spotkanie z muzyką tradycyjną – poprzez taniec, śpiew, zabawy i wspólne muzykowanie.

Przez trzy miesiące muzykujące rodziny z Olsztyna i okolic poznawały tradycyjne melodie Warmii i Mazur podczas cyklicznych warsztatów prowadzonych przez Anię Brodę i Martę Urban-Burdalską.

Podczas potańcówki usłyszymy, zatańczymy i zagramy muzykę tradycyjną Warmii i Mazur w wykonaniu Ani Brody, Marty Urban-Burdalskiej, Roberta Burdalskiego oraz Rodzin skupionych w Rodzinnym Ognisku.

Goście specjalni wydarzenia to współtwórcy formacji WOWAKIN TRIO oraz Maryna C. z Warszawy: Paula Kinaszewska i Bartłomiej Woźniak. Wykonają muzykę taneczną z Mazowsza. Trzba zaznaczyć, że Paula Kinaszewska założyła i prowadzi Ognisko Muzyki Tradycyjnej w Warszawie.

Zagrają i zaśpiewają:
Ania Broda,
Marta Urban-Burdalska,
Robert Burdalski,
Paula Kinaszewska (WOWAKIN TRIO, Ognisko Muzyki Tradycyjnej /Warszawa),
Bartłomiej Woźniak (WOWAKIN TRIO/Warszawa).
Uczestnicy Rodzinnego Ogniska Tradycji Muzycznych w Olsztynie (kolejność alfabetyczna):
Anna i Staś Czuszyński, Krzyś Danielewicz, Anna Miller-Lewandowska, Jan i Edward Lewandowscy, Leon Miller, Ben Kolczyński, Anita Stadnik,, Theo i Tadeusz Stadnik, Magdalena Szeniawska, Lubomir Szendzielski, Justyna Piotrowska, Beata Skura, Marianna Zamska, Dominika, Tytus i Zuzia Zakrzewscy

Zapraszamy!

Projekt realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu OGNISKA MUZYKI TRADYCYJNEJ 2023, prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej o artystach:

Ania Broda
Cymbalistka, wokalistka i multiinstrumentalistka, posługująca się techniką białego śpiewu. Komponuje muzykę autorską, interpretuje indywidualnym stylem muzycznym muzykę tradycyjną, realizuje wydawnictwa dedykowane dzieciom i dorosłym. Gra i śpiewa na scenie muzycznej od 1992 roku. Współtworzyła zespoły Bractwo Ubogich, Kapela Brodow i Sploty. Udziela głosu i dźwięku w wielu wyjątkowych projektach z wyjątkowymi Artystami. Od 2011 r. nagrywa i koncertuje z autorskimi i około-folkowymi projektami muzycznymi. W obszarze jej działań jest również edukacja muzyczna w formie muzyki tradycyjnej, a także autorskiej.

Marta Urban-Burdalska
Psycholożka, certyfikowana trenerka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, pasjonatka muzyki tradycyjnej. Uczennica wiejskich muzykantów i śpiewaczek, od 25 lat śpiewa, tańczy, gra na basach, barabanie i bębenku obręczowym. Łączy polską muzykę tradycyjną z pracą rozwojową i psychologiczną. Prowadzi we współpracy z Forum Muzyki Tradycyjnej Laboratorium Zabaw Tradycyjnych, gdzie bada walory terapeutyczne i rozwojowe polskich zabaw tradycyjnych w pracy z dziećmi, rodzinami i dorosłymi. Tworzy edukacyjne i artystyczne autorskie projekty związane z muzyką tradycyjną, m.in. „Muzyka Jest Nieskończona”, „Kim jesteś? Jestem muzyką”, „Ciało jako instrument”, „Rój”, Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” koncert „Rzeczpospolita Kolberga: Kraina Północno-Wschodnia”. Jest współtwórczynią Rodzinnego Ogniska Tradycji Muzycznych w Olsztynie, prowadzi Rodzinną Orkiestrę Burdalskich, Orkiestrę Radości. Łącząc psychologię, umiejętności trenerskie z edukacją kulturową i muzyczną współpracuje z Fundacją Muzyka Kresów, Stowarzyszeniem Dom Tańca, Stowarzyszeniem Krusznia, Stowrzyszeniem Tratwa, Warsztatami Kultury, Fundacją 36i6, Pracownią Tańca Współczesnego Pryzmat. Stypendystka MKIND 2012.

Robert Burdalski
Założyciel inicjatywy INTROIT dotyczącej męskiego śpiewu tradycyjnego. Gra na barabanie, basach i bębenku obręczowym. Ma 20-letnie doświadczenie w praktykowaniu zarówno tradycji pieśni pogrzebowych, wielkopostnych, maryjnych oraz różańca, przede wszystkim z Podlasia i Roztocza, jak i tradycyjnej muzyki instrumentalnej z centralnej Polski. Współtworzył grupę Podróżniczy Kolektyw Skrzypcowy, Kapelę Braci Zawiejoków. Uczeń domu Jana Gacy, śpiewaków pogrzebowych z Podlasia: Jana Szklarzewskiego, Józefa Niemotko, Jana Komosy. Uczestnik projektów w obszarze pogłębionych badań nad muzyką i kulturą tradycyjną (m.in. „Serce Dzwonu” Stowarzyszenia TRATWA), od 10 lat przyjaciel i współpracownik Kompanii Męskiej z Kalinówki Kościelnej, męskiej grupy śpiewaczej z Branwi (Roztocze Lubelskie). Współtwórca Towarzystwa Śpiewaczego (Olsztyn). Współtworzył wiele inicjatyw związanych z prezentowaniem, a przede wszystkim popularyzacją męskiego śpiewu tradycyjnego, m.in. Festiwal Rymkiewiczowski, Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” koncert „Rzeczpospolita Kolberga: Kraina Północno-Wschodnia – Podlasie” (2014), Festiwal „Najstarsze Pieśni Europy” (2014, 2017), 26 Festiwal „Pieśni Naszych Korzeni” (2018) koncert „Mirakulanci. Rzecz o cudach w pieśniach polskich”.
Zainicjował i prowadził spotkania oraz warsztaty z udziałem mistrzów śpiewu z Podlasia m.in. we współpracy ze Stowarzyszeniem „Dom Tańca” i Ambasadą Muzyki Tradycyjnej (2018), Fundacją „Wszystkie Mazurki Świata” (2019).

Paula Kinaszewska
Aktorka, skrzypaczka, wokalistką, badaczka folkloru, uczennica skrzypków ludowych, kontynuatorka i nauczycielka tradycji muzycznych wsi, stypendystką MKiDN w dziedzinie Twórczość Ludowa. Liderka i założycielka zespołów Wowakin, Maryna C. Jako aktorka związaną z teatrem Dramatycznym w Warszawie, a wcześniej z Teatrami Narodowym i Studio w Warszawie oraz Wybrzeże w Gdańsku. Uczy muzyki tradycyjnej i śpiewu w zespole dziecięco- młodzieżowym Wesołe Mazurki z Pragi działającym przy DK Praga Północ w Warszawie.
Projekt poetycki Maryna C. , którego jest założycielką wraz z Bartłomiejem Woźniakiem i Hipolitem Woźniakiem tworzy piosenki i pieśni do poezji Mariny Cwietajewej, Anny Świrszczyńskiej, Jana Kochanowskiego czy Władyslawa Broniewskiego. W 2014 roku Paula Kinaszewska została uhonorowana nagrodą Yach za kreację aktorską w videoclipie do piosenki Urok ze sł. Cwietajewej i muz. B. Woźniaka na Festiwalu videoclipów Yach Film Festiwal. Maryna C. Wystąpiła także m.in. na PPA ( Przegląd Piosenki Aktorskiej )
Z kolei Wowakin – formacja z pasją grająca muzyką tradycyjną i inspirowaną tradycją koncertuje na najważniejszych festiwalach muzycznych nurtu Roots, World Music i Folk w Polsce, a także w Europie.
Od 2022 r. skrzypaczka w PSS (Poleski Skład Smyczkowy).
Nagrywa muzykę do teatru i filmu, improwizuje, poszerza i bada granicę między muzyką taneczną wsi a improwizacją.
Wielokrotnie doceniana przez krytyków i publiczność, nagradzana najpierw za swoje role teatralne, później za dokonania muzyczne jako wokalistka i skrzypaczka, a także jako animatorka kultury.

Bartłomiej Woźniak
Kompozytor, reżyser dźwięku, wszechstronny muzyk multiinstrumentalista, producent muzyczny. Pisze i realizuje muzykę do spektakli teatralnych i form audiowizualnych, udźwiękawia filmy. Jest autorem wielu piosenek i czynnie bierze udział w muzycznych projektach: między innymi Maryna C. i Wowakin, gdzie gra na bębnach i banjolele. Absolwent Wydziału Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku Film i Muzyka Rozrywkowa. Kompozycję i aranżację jazzową studiował w klasie profesora Andrzeja Zubka w katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego. Wyróżniony nagrodą za najlepszą muzykę do spektaklu „Tato” w reż M.Bogajewskiej na XV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu w 2015 r., oraz na festiwalu Dwa Teatry w 2016. Autor muzyki do wielu nagradzanych sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych, twórca ścieżek dźwiękowych do całego szeregu polskich filmów fabularnych i dokumentalnych. Doktorant Uniwersytetu Muzycznego im. F.Chopina w Warszawie.

Potańcówka z rodzinnym ogniskiem tradycji muzycznych
2 grudnia (sobota) / godz. 17:00
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3
Wstęp wolny

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia