Rośliny Nielegalne:
Chwasty, zielsko, badyle (Brak miejsc)
info
-
17:00
-
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3
Wstęp wolny
BRAK WOLNYCH MIEJSC
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na warsztaty o ziołach tuż obok nas, organizowane w ramach projektu „Rośliny legalne / rośliny nielegalne”. „Chwasty, zielsko, badyle” odbędą się w piątek 26 maja o godz. 17:00 w Kamienicy Naujacka.
Zapraszamy na twórcze spotkanie, podczas którego poznamy najpopularniejsze gatunki roślin bytujących tuż obok nas. Na łąkach, bagnach, na parapetach czy w ogrodach. Porozmawiamy o tym, które gatunki mogą wesprzeć nas w osłabieniu, a jakie przy niedogodnościach brzusznych. Jakie nas upiększą, a jakie dodadzą energii i wigoru! Nauczymy się, kiedy zbierać dany gatunek, poznamy jego właściwości i dowiemy się jak go przetwarzać.
Napijemy się też naparów, które wprawią uczestników nie tylko w dobry nastrój, ale przełamią lęki do dzikich roślin.
Podczas warsztatów „Chwasty, zielsko, badyle” każdy z uczestników wykona dwie mieszanki wspierające jego indywidualne potrzeby – by już w domowym zaciszu pić roślinne dzikości. W ramach zajęć wykonamy razem kwiatowy cukier do indywidualnych eksperymentów kulinarnych i mieszankę przyprawową lub sól przyprawową z dzikich roślin regionu. Będziemy spacerować pomiędzy kwiatami, korzeniami i liśćmi, a nawet dzikimi owocami. Obudzimy się wraz nadchodzącą wiosną!
Porozmawiamy również o kuchni, gdzie będziemy poruszać się pomiędzy słodkimi kwiatowym cukrami i drapieżnymi mieszankami o mocnych woniach. Poznamy zapomniane rośliny przyprawowe, które dosłownie królowały na naszych stołach! Jakie rośliny były używane zamiast pietruszki? Jakie dodawane były do rosołu, by wspomóc małżeńską miłośc? A jakie były dodawane, by potrawa stała się bardziej lekkostrawna? Tego wszystkiego dowiecie się już 26 maja o godz. 17 w Kamienicy Naujacka!
📣 Warsztaty są przeznaczone dla osób od 16 roku życia. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest siłą rzeczy ograniczona. Dlatego na warsztaty obowiązują zapisy przez poniższy formularz.
Zajęcia poprowadzi Natalia Załęska-Pyć, czyli Płonka Podleśna. Jak sama pisze o sobie:
„Płonka pochodzi od dzikiej jabłoni, inaczej zwana jabłoń płonka lub leśna. Nieprzypadkowo wybrałam ją na mój nick, sama mieszkam w micro wioseczce Podleśna pod Warmińskim
lasem wśród łąk, bagien, odpoczywających pól oraz mojego zwierzęcego stada – psa, kotów, kur oraz mikroświnki Bobka. Na co dzień uprawiam wonne spacery degustacyjno–poznawcze, dzięki którym badam tajniki sztuki zielarskiej. Zagłębiam się w symbolikę i tradycyjne zastosowanie roślin, a swoją wiedzą dzielę się na warsztatach czy spacerach botanicznych. Tworzę unikalne kompozycje utlenianych, dziko rosnących roślin oraz mieszanki wonnych kadzideł. Natura daje nieskończone rozwiązania więc nigdy nie można być pewnym, co przyniesie za chwilę Płonka”.
ROŚLINY LEGALNE / CHWASTY, ZIELSKO, BADYLE
26 maja (piątek) / godz. 17:00
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3
Wstęp wolny (zapisy), wiek 16+ / BRAK WOLNYCH MIEJSC
25-26.05 ROŚLINY LEGALNE / ROŚLINY NIELEGALNE
Dwudniowy pakiet wydarzeń opisujących skomplikowane stosunki ludzko-roślinne.
W programie:
25.05 CZ 18:00 ROŚLINY NIELEGALNE / PSYCHODELICZNY RENESANS
Dyskusja na temat potencjału terapeutycznego i medycznego roślin / substancji psychodelicznych. Kwestie prawne, koszty i korzyści społeczne, zyski i zagrożenia.
25.05 CZ 20:30 ROŚLINY NIELEGALNE / KAKOFONIKT / CHÓR POGŁOSY: WYRAJ
Romantycznie zatęchłe bagna i starosłowiańskie wątki mistyczne w oparach muzycznej psychodelii. Laureaci Festiwalu Nowa Tradycja w polskich tradycjach hałasu i antymuzyki jako remedium na kulturę nadmiaru.
Bilety: 40 zł
26.05 PT 17:00 ROŚLINY LEGALNE / CHWASTY, ZIELSKO, BADYLE
Warsztaty o ziołach tuż obok nas: gdzie szukać, jak zbierać, co z nich robić? Do wykorzystania w kuchni, kosmetyce, w leczeniu i przy herbacie. Dziko budzimy się wraz z wiosną! Prowadzenie: Natalia Załęska-Pyć AKA Płonka Podleśna.
Zapisy: mok.olsztyn.pl
26.05 PT 20:30 ROŚLINY LEGALNE / T/ABORET: ZIELNIK PEŁEN CZUŁOŚCI
Przytulny, czuły etno-jazz z zapachem lawendy. Dźwiękowe herbarium, prowadzące odbiorcę przez świat roślin, będących „odrobiną łąki odnalezionej i przeniesionej pomiędzy ulice ruchliwego miasta”.
Bilety: 30 zł / bilety.mok.olsztyn.pl