- Dokumenty do pobrania
- Wyniki
- Media
- Poprzednie edycje
Desant kultury
MOK Olsztyn zaprasza do „Desantu Kultury” – otwartego konkursu na autorski projekt kulturalny!
Szukamy osób zajmujących się szeroko pojętą działalnością artystyczną, animacyjną i edukacyjną.
Oferujemy wynagrodzenie, zaplecze logistyczne i wsparcie promocyjne. Zawartość merytoryczna projektu zależy tylko od Was.
Konkurs jest otwarty na wszystkie dyscypliny artystyczne.
Wasz autorski projekt będzie realizowany od listopada 2024 do czerwca 2025 w trybie cotygodniowym.
Preferujemy projekty angażujące, partycypacyjne i integracyjne. Zależy nam na czynnym włączaniu uczestników w twórczą pracę grupy warsztatowej.
Nieprzekraczalny termin składania ofert konkursowych upływa 27 września 2024 r. o godzinie 15.00.
Zgłoszenia w wersji papierowej należy dostarczyć do siedziby MOK. Można je wysłać również drogą elektroniczną na adres sekretariat@mok.olsztyn.pl.
Pliki do pobrania (regulamin, wzór umowy, karta zgłoszeniowa) z zakładce „Dokumenty do pobrania”.
Z ogromną satysfakcją ogłaszamy wyniki tegorocznego Desantu Kultury! Gdy we wrześniu ogłaszaliśmy nabór do kolejnej edycji naszego konkursu na autorski projekt kulturalny, liczyliśmy na pełnokrwiste, wartościowe oferty – i nie zawiedliśmy się!
Z grona wielu naprawdę ciekawych propozycji wybraliśmy do realizacji trzy – interdyscyplinarne, angażujące, wielopłaszczyznowe. W listopadzie odpalimy dwa projekty, trzeci ujrzy światło dzienne w lutym 2025 r.
W ramach tegorocznej edycji Desantu Kultury czekają na Was:
TATIANA ASMOLKOVA: NIECH ŻYJE BAL…
4.11 PN 17:30 / Spichlerz, ul. Piastowska 13
Inauguracyjne spotkanie projektu warsztatowego poświęconego dawnym tańcom europejskim – od późnego średniowiecza po XIX wiek.
Projekt adresowany do osób w wieku 14+.
MAGDALENA BIAŁECKA: MIX04NATURE
6.11 ŚR 19:00 / Kamienica Naujacka
Inauguracyjne spotkanie projektu warsztatowego adresowanego do osób, które chciałyby odkryć nowe sposoby wyrażania siebie przez dźwięk.
MARTA ANDRZEJCZYK, NATALIA ŚWINIARSKA: SAMODZIELNIA. SZTUKA JAKO UNIWERSALNY JĘZYK DUSZ
Projekt zakłada przeprowadzenie warsztatów i działań twórczych, do których zaproszone zostaną osoby słyszące i g/Głuche. Jego głównym celem będzie integracja środowiska osób słyszących z niesłyszącymi.
Projekt rozpocznie się w lutym 2025 r.
Zwycięzcom Desantu Kultury 2024/2025 serdecznie gratulujemy. Wszystkim osobom, które przesłały swe propozycje do naszego konkursu, z serca dziękujemy. Niestety nie jesteśmy w stanie zrealizować wszystkich inicjatyw, ale szczerze doceniamy Wasze zaangażowanie i trzymamy za Was kciuki w przyszłości!
Wszystkie osoby spragnione kontaktu z żywą, angażującą kulturą najpiękniej zapraszamy do uczestnictwa w desantowych projektach. Będzie twórczo i będzie ciekawie – przybywajcie!
Szczegóły na temat możliwości wzięcia udziału w projektach już za chwilę.
Edycja 2023:
Przemysław Wasilkowski: W imię ojców i synów // spotkanie organizacyjne Desantu Kultury
Laboratorium performatywne dla mężczyzn
Start: 6.11 (PN) / 17:00 / Spichlerz
Zapisy: impresariat@mok.olsztyn.pl
Żyjąc w zbiorowości, wszyscy odgrywamy pewne role społeczne, czy nam się to podoba czy nie. Nawet zachodzące współcześnie przemiany ról męskich i żeńskich są częścią tego społecznego spektaklu. Wydarzenia ostatnich lat pokazały, że bardziej zdeterminowane, by świadomie uczestniczyć w tym procesie, – co zrozumiałe – są kobiety. Mężczyźni swoją rolę uznają za oczywistą i niezmienną, choć fakty zaczynają temu przeczyć.
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza do udziału w projekcie Przemysława Wasilkowskiego „W imię ojców i synów”, którego celem jest zapełnienie tego braku. Dlatego warsztaty skierowane są do wszystkich mężczyzn zainteresowanych sztukami wykonawczymi: teatrem, tańcem współczesnym, sztuką performansu, którzy chcieliby odkryć w działaniu, jaką rolę gramy w tym społecznym spektaklu i czy gramy ją przekonująco.
Na przestrzeni lat sztuki performatywne wypracowały szereg skutecznych praktyk i ćwiczeń psychosomatycznych, służących do pracy z centrum witalnym. Niektóre z nich, – jak choćby Motions praktykowane w teatrze Jerzego Grotowskiego – rozbudzają i stymulują swoiście męską, instynktową sferę performera. Opanowanie i praktykowanie tych ćwiczeń przez uczestników stanie się bazą do pracy twórczej w projekcie. Jej tematem będą podstawowe relacje pomiędzy mężczyznami: „synostwo”, „braterstwo”, „ojcostwo”.
Stworzona w trakcie projektu struktura dramatyczna da uczestnikom projektu możliwość artystycznej wypowiedzi o ich indywidualnym stosunku do tych, przekazywanych przez pokolenia, męskich wzorców i wartości. Finałowa prezentacja spektaklu skonfrontuje się ze społecznymi oczekiwaniami względem mężczyzn, które pomimo zachodzących zmian ciągle sprowadzane są do prostego rozkazu: „bądź mężczyzną!” – choć nie do końca wiadomo, co to tak naprawdę znaczy.
Cykl cotygodniowych spotkań od listopada 2023 do czerwca 2024 poprowadzi Przemysław Wasilkowski – aktor, reżyser, wykładowca Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Na swym koncie ma m.in. pracę w Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w Pontederze we Włoszech oraz współpracę z wrocławskim Instytutem im. Jerzego Grotowskiego.
Joanna Wilengowska: Selfie słowem // spotkanie organizacyjne Desantu Kultury
Jak potwierdzić swój byt nie obrazem, a słowem? Jak na swój temat konfabulować, by zdobyć sto punktów prestiżu?
Start: 7.11 (WT) / 17:00 / Kamienica Naujacka
Zapisy: impresariat@mok.olsztyn.pl
Poniedziałek – ja, wtorek – ja, środa – ja.
Nie ma co ukrywać i owijać w bawełnę – nie ma nic bardziej interesującego niż „ja”, prezentowane na tysiące sposobów poprzez selfie na tle i solo, selfie z psem, selfie gdzieś, selfie przed obiadem i po kolacji, selfie w egzotycznym kraju i mieszkaniu z wielkiej płyty. Tak się przynajmniej zdaje, gdy się otwiera wrota mediów społecznościowych.
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza do projektu Joanny Wilengowskiej „Selfie słowem”, w którym nauczycie się wyrażać swoje prawdy lub swoje zmyślenia o sobie, ale po swojemu i swoim językiem!
Selfie foto robi niemal każdy, od niemowląt po sędziwych mędrców, ale selfie słowem? Jak się opisać? Jak się utwierdzić w istnieniu? Jak potwierdzić swój byt nie obrazem, a słowem? Jak na swój temat konfabulować, by zdobyć sto punktów prestiżu? Jak się nazwać i jak uciec od bycia opisywanym przez innych? Jak się zgłębić, zaglądając pod podszewkę, na wskroś wizerunku uśmiechniętej, wypacykowanej gęby? Tego właśnie będziemy próbowali na warsztatach Selfie słowem. Pisanie o sobie, tak przecież przyjemne, jest też narzędziem introspekcji, czynionej całkiem serio, pogłębiania siebie, rozwarstwiania, analizowania i składania z powrotem w całość. „Ja” stwarza nieograniczone niemal możliwości, a pisanie o nim to nie tylko poszerzanie samowiedzy, ale i trenowanie stylów i form, nabieranie rzeczywistej pewności siebie i swojego języka, na przekór językom obcym i oglądom nienawistnym. To autoterapeutyczny proces, w którym można się ze swoim ja – prawdziwym lub wykreowanym – zaprzyjaźnić. A wszystko to w formie zabaw literackich, w atmosferze czułej i bezpiecznej.
Cykl cotygodniowych spotkań od listopada 2023 do marca 2024 poprowadzi Joanna Wilengowska, popularna dziennikarka telewizyjna oraz pisarka, współzałożycielka pisma literackiego „Portret”, laureatka „Wawrzynu Czytelników” za powieść „Zęby”.
Marcin Młynarczyk: Film REC.action // spotkanie organizacyjne Desantu Kultury
Rozwijanie umiejętności związanych z tworzeniem filmów oraz pracy aktorskiej przed kamerą
Start: 13.11 (PN) / 18:00 / Spichlerz
Współpraca: Studio Filmowe Małpa, Stowarzyszenia >40%
Zapisy: impresariat@mok.olsztyn.pl
Jeśli interesujesz się sztuką filmową, marzysz, aby wystąpić przed kamerą lub masz pomysł na własny film lub teledysk – nasza propozycja jest właśnie dla Ciebie!
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza do projektu Marcina Młynarczyka „Film REC.action”, który powstał z myślą o rozwijaniu umiejętności związanych z tworzeniem filmów oraz pracy aktora przed kamerą!
Projekt „Film REC.action” to cykl warsztatów skierowany do wszystkich, którzy marzą o poznaniu świata filmu i chcących zgłębiać tajniki pracy przed i za kamerą. Ale „Film REC.action” to nie tylko warsztaty! To także inspiracja do eksplorowania nowych ścieżek artystycznych i tworzenia filmów, które będą odzwierciedlać własne pomysły oraz wizje uczestników. Głównym elementem zajęć będą ćwiczenia praktyczne prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów: aktorów, wykładowców akademickich wydziału reżyserii AT oraz wydziału sztuki UWM i filmowców ze studia „Małpa”.
Najważniejszym elementem projektu jest wspólne stworzenie filmu przez uczestników. Razem stworzą scenariusz, zagrają w nim i aktywnie zaangażują się w każdy etap jego produkcji. To nie tylko okazja do rozwijania swoich umiejętności, ale także do pobudzenia swojej kreatywności i własnych wizji!
Jeśli masz pasję do filmu, jeśli marzysz o tym, by wejść na ścieżkę aktorstwa lub rozpocząć przygodę z tworzeniem własnych filmów, dołącz do „Film REC.action” i odkryj swój talent filmowy.
Projekt „Film REC.action” został stworzony przy współpracy Stowarzyszenia >40% oraz olsztyńskiego Studia Filmowego Małpa
W programie zajęć znajdą się m.in. takie tematy, jak:
• rola operatora i reżysera
• warsztaty aktorskie
• tworzenie scenariusza
• obsługa kamery
• sztuka montażu
• udźwiękowienie filmu
Cykl cotygodniowych spotkań od listopada 2023 do czerwca 2024 poprowadzi Marcin Młynarczyk, popularny aktor Olsztyńskiego Teatru Lalek, w swej karierze uhonorowany m.in. medalem „Zasłużony dla kultury polskiej” oraz nagrodą w kategorii Ulubiony Aktor w ramach plebiscytu publiczności OTL.
Agnieszka Reimus Knežević: Biofeeling // spotkanie organizacyjne
Start: 7.03 (CZ) / 17:00 / Kamienica Naujacka
To doskonała propozycja dla osób w każdym wieku, które kochają przyrodę i rośliny, ale również dla tych, którzy niewiele o nich wiedzą i mają z nimi niewiele do czynienia. Dla tych, którzy tworzą sztukę lub tylko ją podziwiają. Projekt wykorzystuje koncepcję biofilii, czyli wrodzonej skłonności ludzi do zbliżania się do natury i poczucia harmonii z przyrodą. Pierwszą osobą, która użyła tego terminu, był filozof i psychoanalityk Erich Fromm w 1973 r.; później Edward Osborne Wilson który opublikował książkę pt. „Biophilia”. W ostatnich latach biofilia stała się trendem w aranżacjach wnętrz i przestrzeni biurowych.
„Biofeeling” to projekt łączący w sobie sztukę land artu, fito designu, elementy plastyki, florystyki i hortiterapii, czyli terapii ogrodem (w ostatnich latach metoda ta często jest wykorzystywana w leczeniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych, cierpiących z powodu zaburzeń psychicznych, emocjonalnych, poznawczych, wykluczenia społecznego czy samotności). Biofeeling jest dla tych, którzy chcą kreatywnie podziałać, którzy chcą się zrelaksować, odpocząć i wyciszyć w towarzystwie roślin.
Cykl cotygodniowych spotkań od marca do czerwca 2024 poprowadzi Agnieszka Reimus Knežević, aktorka, pedagożka i animatorka społeczno-kulturalna. Stypendystka MENiS, MKiDN oraz Prezydenta Miasta Olsztyna w dziedzinie teatru w latach 2009-2011; wyróżniona nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Prezydenta Miasta Olsztyna za całokształt pracy artystycznej. Prowadzi zajęcia teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Reżyserka Teatru Prawie Dorosłego w Bartągu i Białego Teatru; pasjonatka teatru. Założycielka i dyrektorka Przedszkola Niepublicznego TEMPOO w Olsztynie, w którym prowadzi zajęcia teatralne z najmłodszymi dziećmi. Realizatorka i koordynatorka autorskich projektów z zakresu edukacji teatralnej dofinansowanych m.in. z Narodowego Centrum Kultury i Urzędu Miasta Olsztyna. Organizatorka festiwalu teatralnego dla dzieci Fiku Miku w Teatrzyku. Założycielka Fundacji KANGOOR, w której ramach realizuje autorskie projekty edukacyjne m.in. w Zespole Szkół w Biskupcu oraz Publicznej Szkole Podstawowej w Dąbrównie.
Ukończyła studia podyplomowe na kierunku hortiterapia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Mistrzyni florystyki (dyplom mistrzowski w szkole Iza Tkaczyk School of Art oraz dyplom mistrzyni florystyki wydany przez Zachodniopomorską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości). Ukończyła trzy poziomy japońskiej szkoły ikebany Ikenobō w Tokio (nyūmon, shoden, chūden). Reżyserka i uczestniczka pokazów florystycznych m.in. na Międzynarodowych Targach Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia w Poznaniu; Europa Cup Europejskich Mistrzostwach Florystycznych Katowice 2022.
Edycja 2022:
Znamy wyniki Desantu Kultury! Nie było łatwo, ale z nadesłanych zgłoszeń wybraliśmy do realizacji aż 5! oryginalnych, autorskich projektów kulturalnych! 💥 Czytajcie i zapisujcie się, bo będzie się u nas działo:
📣 Milena Gauer: Podróż bohaterek / spotkanie organizacyjne
Wyjątkowa grupa teatralno-rozwojowa dla kobiet. Doświadczanie siły i słabości ciała, w atmosferze siostrzeństwa, w kipiącej, bezpiecznej energii kobiecej, w tańcu i w ciszy.
🔔 Start: 7.11 (PN) / 19:00 / Kamienica Naujacka
👉 Zapisy: https://mok.olsztyn.pl/wydarzenia/2022/11/desant-kultury-milena-gauer-podroz-bohaterek
📣 Błazen Jajosz: My z grodu Jakuba / spotkanie organizacyjne
Projekt z pogranicza historii, eksploracji artystycznych i autoprezentacji. Czteromiesięczna podróż po codziennej rzeczywistości mieszkańców dawnego Olsztyna i niekonwencjonalna forma odkrywania naszego dziedzictwa kulturowego.
🔔 Start: 9.11 (ŚR) / 17:00 / Kamienica Naujacka
👉 Zapisy: https://mok.olsztyn.pl/wydarzenia/2022/11/desant-kultury-blazen-jajosz-my-z-grodu-jakuba
📣 Mary Rumi: Chór ludzki / spotkanie organizacyjne
Oryginalny eksperyment muzyczno-warsztatowy. Relaksacyjno-medytacyjna forma pracy nad dźwiękiem w bezpiecznej strefie dla tych, którzy są od muzyki bardzo daleko i chcą odzyskać ją dla siebie.
🔔 Start: 15.11 (WT) / 17:00 / Kamienica Naujacka
👉 Zapisy: https://mok.olsztyn.pl/wydarzenia/2022/11/desant-kultury-mary-rumi-chor-ludzki
📣 Muzyczna Podróż z Rolandem Bilickim: Gipsy Kings / spotkanie organizacyjne
Porywają Cię dźwięki muzyki hiszpańskich Romów? Flamenco i pop to brzmienia bliskie Twemu sercu? Wyrusz w muzyczną podróż z Rolandem Bilickim śladami zespołu Gipsy Kings!
🔔 Start: 2.03 (CZ) / 17:00 / Kamienica Naujacka
👉 Zapisy: https://mok.olsztyn.pl/wydarzenia/2023/03/desant-kultury-muzyczna-podroz-gipsy-kings-/-spotkanie-organizacyjne
📣 Szymon Trawiński: Warsztaty tworzenia rekwizytów i strojów cosplay / spotkanie organizacyjne
Interesujesz się fantastyką lub komiksem? A może kręci Cię kultura azjatycka? Albo współczesne pokazy rycerskie? Z nami możesz wznieść swoje hobby na wyższy poziom – ucząc się tworzyć unikatowe elementy stroju cosplay!
🔔 Start: 1.03 (ŚR) / 17:00 / Kamienica Naujacka
👉 Zapisy: https://mok.olsztyn.pl/wydarzenia/2023/03/desant-kultury-pracownia-cosplay-/-spotkanie-organizacyjne
Serdecznie zapraszamy na spotkania organizacyjne na początku listopada. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronach wydarzeń.
BOOM!!! W tym roku wpłynęło 27 projektów!!! DWADZIEŚCIA SIEDEM wyjątkowych i unikalnych koncepcji. Już za chwilę wracamy z informacją o wynikach głosowania komisji konkursowej.
Z początkiem września rusza nabór do DESANTU KULTURY – otwartego konkursu na realizację autorskich projektów artystycznych!
Jeśli masz dość biurokratycznych hamulców i knebli – zgłoś się do nas. MOK Olsztyn zrobi wszystko, by po raz kolejny umożliwić rozwój oddolnej, niezależnej kultury autorskiej.
Jeśli masz pomysł, ale brakuje Ci zaplecza; jeśli chcesz podzielić się swą pasją, ale nie starcza Ci środków; jeśli masz wizję i chcesz czynnie współtworzyć krajobraz olsztyńskiego życia artystycznego – zgłoś się do DESANTU KULTURY!
Po kolejnych udanych edycjach ponownie szukamy artystów, chcących realizować u nas własne projekty kulturalne. Oferujemy zaplecze logistyczne, wsparcie promocyjne i 1500 zł brutto miesięcznie za prowadzenie cotygodniowych grup twórczych w okresie listopad 2022 – czerwiec 2023. Zawartość merytoryczna projektu zależy tylko od Ciebie.
📣 Oferty konkursowe przyjmujemy od 1 do 30 września 2022. Można je dostarczać osobiście lub przesyłać pocztą elektroniczną (sekretariat@mok.olsztyn.pl) bądź tradycyjną.
Do pobrania:
* Regulamin Desantu Kultury 2022
* Karta zgłoszeniowa
* Wzór umowy
Edycja 2021
Mamy dwa zwycięskie projekty wybrane w tegorocznej edycji Desantu:
Aron Blum zabierze was na RYTM-MEDYTACJĘ, czyli interdyscyplinarne warsztaty rytmiczne, podczas których będziemy poszukiwali rytmu w odgłosach przyrody, obudujemy rytmami popularne riffy i beaty, a w końcu przygotujemy się do wspólnego występu!
Podczas integracyjnego projektu MATKA, Marta Andrzejczyk zaprosi do zajrzenia w najgłębsze zakamarki serc, pomagając przekuć na artystyczne formy wasze wspomnienia i tworząc indywidualne portrety najważniejszych kobiet w waszym życiu.
Spotkanie organizacyjne projektu RYTM-MEDYTACJA odbędzie się już 8 listopada (poniedziałek) o 18:00 w sali pod olsztyńskim Amfiteatrem.
Na spotkanie organizacyjne projektu MATKA zaprosimy 18 listopada (czwartek) o 17:30 do Kamienicy Naujacka przy Dąbrowszczaków 3.
Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale liczba uczestników jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@mok.olsztyn.pl.
Jeśli uważasz, że jakość lokalnego życia kulturalnego pozostawia wiele do życzenia, weź sprawy w swoje ręce!
Po raz czwarty MOK Olsztyn rozpoczyna operację „Desant Kultury” – otwarty konkurs na realizację autorskich projektów kulturalnych. Niezmiennie poszukujemy ambitnych i kreatywnych twórców, nadpobudliwych architektów treści i jakości. Omijamy łukiem instytucjonalne miazmaty, otwierając się na inicjatywy oddolne, niezależne i autentyczne.
Być może widzisz coś, czego my nie dostrzegamy. Być może masz Pomysł i Wizję, na realizację których nie było dotąd przestrzeni. Być może chcesz podzielić się swoimi światami z innymi. Teraz masz wreszcie szansę dać upust swojej kreatywności! My zapewniamy całą logistykę, promocję i finansowanie twojego autorskiego projektu. Jego profil merytoryczny zależy tylko od ciebie, my nie narzucamy nic. Daj sobie szansę i zgłoś się! Na oferty konkursowe czekamy do 30 września 2021. Regulamin, kartę zgłoszeniową i tzw. wszystko znajdziecie poniżej.
Pliki do pobrania:
* Desant Kultury Regulamin 2021
* Załącznik nr 1 Karta zgłoszeniowa
* Załącznik nr 2 Wzór umowy
DESANT KULTURY: RAP NA SCENACH (EDYCJA 2020)
(od 16 roku życia): impresariat@mok.olsztyn.pl
Odpalamy „Rap na scenach”, zwycięski projekt Desantu Kultury! Jeżeli masz hip-hop w sercu i chcesz wreszcie zrobić z tym coś więcej – to jesteś w dobrym miejscu. Może kleisz bity w zaciszu własnej kanciapy. Składasz cierpliwie wers do wersu i rymujesz groźnie do lustra. Chcesz wreszcie wyjść z tym do ludzi – tylko nie bardzo wiesz jak… Bo ciągle jakoś, cholera, brakuje pewności siebie. Warsztatu. Doświadczenia. I w ogóle co ludzie powiedzą?
Uwierz, znamy to aż za dobrze. Dlatego mamy propozycję.
„Rap na scenach” to cykl darmowych warsztatów scenicznych. Pod okiem Roberta Szyłańskiego, doświadczonego MC i DJa, chcemy nauczyć cię obycia scenicznego. Pracy z mikrofonem, opanowania stresu, interakcji z publiką. Jak dobrze współpracować z DJem, jak nabrać pewności siebie. O czym pamiętać? Czego się wystrzegać? Na co zwracać uwagę? I jak traktować każdy występ, jakby był najważniejszy w życiu.
Wychodzimy naprzeciw marzeń młodych, niedoświadczonych raperów z Olsztyna. Zapraszamy na ośmiomiesięczny cykl zajęć teoretycznych i praktycznych. Zupełnie za darmoszkę. Wiemy, że masz do tego serce. Z nami nauczysz się jeszcze warsztatu!
Zgłoszenia do udziału w projekcie „Rap na scenach” zbieramy na impresariat@mok.olsztyn.pl do 31.08.2021, zajęcia będą odbywały się w godzinach 18-20 w środy, pierwsze 8.09.2021
********
DESANT KULTURY: GłuszczAntyK (EDYCJA 2020)
BRAK WOLNYCH MIEJSC (od 16 roku życia)
Ogłaszamy otwarty nabór do inicjatywy „GłuszczAntyK” – zwycięskiego projektu Desantu Kultury, nawiązującego do dorobku niezapomnianego Bohdana Głuszczaka i dokonań Pantomimy Olsztyńskiej!
Inspirując się pracą artystyczną i pedagogiczną tego znakomitego twórcy i prekursora arteterapii osób niesłyszących, zapraszamy was na cykl darmowych, ośmiomiesięcznych warsztatów pracy z szeroko rozumianym językiem ciała.
Mieszana grupa warsztatowa (osób słyszących i niesłyszących) stworzy przestrzeń do wzajemnej integracji, przełamywania nieśmiałości i otwarcia na nowe doświadczenia.
Natalia Świniarska i Krzysia Kamila Pawlicka zaproszą was do ćwiczeń z obrębu animacji, teatru, warsztatu komunikacji i warsztatu socjoterapii.
Efektem naszej pracy będzie spektakl finałowy – autorskie widowisko pantomimiczne, czerpiące z tematyki antycznej. Sięgniemy po teksty Sofoklesa, Eurypidesa czy Ajschylosa, by wydobyć z nich treść dramatyczną możliwą do pokazania za pomocą języka ciała.
W ten sposób projekt „GłuszczAntyK” nie tylko będzie upamiętniał tradycję teatralną Bohdana Głuszczaka, ale także odwoływał się wprost do korzeni i źródeł europejskiej kultury teatralnej.
********
Wydarzenie odbędzie się w obowiązującym reżimie sanitarnym. Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona.
Aktualny Regulamin Imprez MOK Olsztyn https://mok.olsztyn.pl/regulamin-imprez
[dodane 04.11.2020]
Znamy wyniki Desantu Kultury! Przez kilka ładnych tygodni po raz kolejny poszukiwaliśmy oryginalnych i niezależnych projektów kulturalnych. Za każdym razem zachwyca nas to tak samo: po naszym apelu do Miejskiego Ośrodka Kultury wpłynęło aż 29 kapitalnych, naprawdę ciekawych propozycji – inicjatyw oddolnych, nieskrępowanych sztampą i instytucjonalnymi gorsetami. Dziś, z niewyspanie przekrwionym okiem i twarzą poczerniałą od kawy, ale też z niekłamaną satysfakcją informujemy, że po bezpardonowych naradach wybraliśmy do realizacji dwa fantastyczne projekty!
🔴 „GłuszczAntyK” to projekt nawiązujący do artystycznego dorobku niezapomnianego Bohdana Głuszczaka i dokonań Pantomimy Olsztyńskiej. W jego ramach powstanie grupa mieszana osób niesłyszących i słyszących. Podczas zajęć warsztatowych pod okiem Krzysztofy Gomółki Pawlickiej będziemy uczyli się integracji i wzajemnego zrozumienia oraz ćwiczyli zagadnienia z zakresu animacji, teatru i pantomimy. A docelowo przygotujemy wspólnie spektakl – finałowe widowisko z obszaru tematyki antycznej!
🔴 Warsztaty Sceniczne „Rap na scenach” to projekt wychodzący na przeciw marzeń młodych i niedoświadczonych raperów z Olsztyna. Prowadzeni przez Roberta Andrzeja Szyłańskiego, doświadczonego MC, machera w studiu nagraniowym i szefa „Rap Zajawki”, będziemy uczyli się scenicznej pewności siebie, pracy z mikrofonem, interakcji z publicznością i wszystkich tych 'drobnych’ rzeczy, które składają się na dobry występ.
Informacja o naborach do obu grup ukaże się już wkrótce na naszych łamach (strona www i FB). Zaglądajcie do nas i szykujcie się do udziału w najnowszej odsłonie Desantu Kultury!
[dodane 30.10.2020]
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie ogłasza zaciąg do DESANTU KULTURY. Po raz trzeci wzywamy twórców, animatorów, pasjonatów i wizjonerów do kampanii przeciw szablonowi, miałkości i lichocie!
Gdy kanonada artystycznego dyletanctwa i miernoty rozbrzmiewa wokół coraz głośniej, my ogłaszamy otwarty konkurs na projekt kulturalny. DESANT KULTURY to bezkompromisowa walka o treść i jakość, prowadzona pod sztandarami kultury nieustraszonej i wolnomyślicielskiej!
Nie pozwól zdławić swojego smaku pulpą serwowaną przez wrażych kacyków! Uderz myślą i inwencją w wybałuszone oko zielone, zielone! Stwórz projekt kreatywnych zajęć ze sztuką w roli głównej i wyrusz z nami na artystyczną krucjatę!
Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2020. Ślijcie na sekretariat@mok.olsztyn.pl lub gołębiem pocztowym na adres: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, 10-538 Olsztyn, ul. Dąbrowszczaków 3.
DESANT KULTURY: walka trwa!
DO POBRANIA:
* regulamin konkursu
* karta zgłoszenia do konkursu
Tak było w edycji 2020:
Desant Kultury to ożywczy powiew na froncie walki Miejskiego Ośrodka Kultury o treść i jakość. Gdy nasze działania zaczepne wobec artystycznych schematów wchodziły dopiero w początkową fazę, nikt nie mógł jeszcze przypuszczać, że będziemy operować w czasach – drobnostka – pożarów kontynentów, pandemii, zamieszek i hiszpańskiej inkwizycji. Na cud mogłoby zakrawać, że mimo mniejszych i większych burz dziejowych ostatecznie udało się zdobyć założone przyczółki i wykonać misje!
Desant Kultury 2019/2020 to cztery soczyste projekty:
👉 „FREESTYLE – Na(m) Wolno”, czyli hiphopowe improwizacje pod okiem Macieja Sujeckiego i Julianiana Cimaszkiewicza
👉 „Olsztyn pisze piosenki”, czyli szlifowanie songwriterskiego warsztatu z Piotrem Szauerem
👉 „Multi Book”, czyli nadawanie kształtu miejskiej, multimedialnej opowieści pod wodzą Łukasza Staniszewskiego
👉 „Plantacja Wyrazów”, czyli uprawa limeryków i innych zagrożonych gatunków literackich z Joanną Wilengowską
Przez kolejne miesiące, najpierw w realu, później w dywersji onlajnowej, nieustraszeni desantowcy szlifowali talenty olsztynian spragnionych kultury oddolnej, nieschematycznej i autentycznej. I tak dotarliśmy do Finału Desantu Kultury, podczas którego zaprezentowali wam efekty ich ciężkiej pracy!
To oni realizowali własne, autorskie pomysły w obrębie MOK.
Joanna Wilengowska, Piotr Szauer, Łukasz Staniszewski, Maciej Sujecki i Julian Cimaszkiewicz – to autorzy projektów Desantu Kultury 2019/2020. Spośród 31 zgłoszonych pomysłów, wybraliśmy cztery, pierwsze dwa były realizowane od listopada do czerwca, dwa pozostałe w krótszych blokach (od listopada do lutego i od marca do czerwca).
„FREESTYLE – Na(m) Wolno” (spotkania od marca 2020)
Prowadzący – Maciej Sujecki i Julian Cimaszkiewicz – różnią się w wielu aspektach życia, ale obaj kochają freestyle. Podczas warsztatów zaprezentowali uczestnikom bogatą kulturę hip-hop, a także w praktyce pomagali zmierzyć się trudną z materią jaką jest improwizacja słowna, czyli freestyle.
„Olsztyn pisze piosenki” (spotkania od marca 2020)
Autor piosenek i dziennikarz muzyczny, Piotr Szauer na zajęcia zaprosił twórców piosenek, ale i tych, którzy chcieli się tej sztuki nauczyć. Wspólnie z uczestnikami pracował nad konkretnymi utworami, dyskutowano na ich temat i tworzono nowe. Na zajęciach pojawiali się „przyjaciele z olsztyńskiej sceny” – autorzy piosenek w różnym klimacie muzycznym, którzy podzielili się z uczestnikami swoim doświadczeniem.
„Multi Book” (spotkania od listopada 2019) zakładał stworzenie miejskiej opowieści za pomocą urywków tekstów, zdjęć, nagrań audio i wideo. Pisarz, dramaturg, autor słuchowisk teatralnych, Łukasz Staniszewski, pokazał jak zrobić to przy użyciu jedynie telefonu komórkowego. Warsztat skierowany był do tych, którzy funkcjonują w wirtualnej rzeczywistości i chcieli uatrakcyjnić swój przekaz poprzez umiejętności twórcze z zakresu sztuk literackich, fotograficznych i filmowych.
„Plantacja Wyrazów” (spotkania od 3. marca 2020)
Uprawa limeryków i innych zagrożonych gatunków. Łamigłówki literackie. Warsztaty prowadziła dziennikarka telewizyjna oraz pisarka Joanna – Wilengowska. Na zajęcia zapraszała „licealistów, rencistów i cyklistów. Tych, co nie wydusili z siebie ani wersa, jak i kochanków rymów. Damy i huzary. Miłośników czarnego humoru i jasnej strony mocy”. W programie były gry i zabawy literackie level hard.
(akt. 24.02.2020)