
- Dokumenty do pobrania
- Wyniki
- Media
- Poprzednie edycje
Desant kultury
DESANT KULTURY czas start!
Rozpoczynamy konkurs na realizację autorskich projektów kulturalnych. Szukamy twórców, animatorów, pasjonatów i wizjonerów chcących realizować u nas własne pomysły. Oferujemy wynagrodzenie, zaplecze logistyczne i wsparcie promocyjne. Zawartość merytoryczna projektu zależy tylko od Ciebie. Konkurs jest otwarty na jakość, unikatowość i kreatywność. Omijamy łukiem instytucjonalne miazmaty, otwierając się na inicjatywy oddolne, niezależne i autentyczne.
Jeśli masz pomysł i wizję, na realizację rzeczy, których nie było jeszcze dotąd w naszej przestrzeni, jeśli chcesz podzielić się swoimi światami z innymi, ten konkurs jest dla Ciebie!
Zgłoszenia w wersji papierowej należy dostarczyć do siedziby MOK. Można je wysłać również drogą elektroniczną na adres sekretariat@mok.olsztyn.pl. Ważne, żeby zrobić to do 29 września!
Pliki do pobrania z zakładce „Dokumenty do pobrania”
Zwycięskie projekty znajdziecie w zakładce WYNIKI
Przemysław Wasilkowski: W imię ojców i synów // spotkanie organizacyjne Desantu Kultury
Laboratorium performatywne dla mężczyzn
Start: 6.11 (PN) / 17:00 / Spichlerz
Zapisy: impresariat@mok.olsztyn.pl
Żyjąc w zbiorowości, wszyscy odgrywamy pewne role społeczne, czy nam się to podoba czy nie. Nawet zachodzące współcześnie przemiany ról męskich i żeńskich są częścią tego społecznego spektaklu. Wydarzenia ostatnich lat pokazały, że bardziej zdeterminowane, by świadomie uczestniczyć w tym procesie, – co zrozumiałe – są kobiety. Mężczyźni swoją rolę uznają za oczywistą i niezmienną, choć fakty zaczynają temu przeczyć.
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza do udziału w projekcie Przemysława Wasilkowskiego „W imię ojców i synów”, którego celem jest zapełnienie tego braku. Dlatego warsztaty skierowane są do wszystkich mężczyzn zainteresowanych sztukami wykonawczymi: teatrem, tańcem współczesnym, sztuką performansu, którzy chcieliby odkryć w działaniu, jaką rolę gramy w tym społecznym spektaklu i czy gramy ją przekonująco.
Na przestrzeni lat sztuki performatywne wypracowały szereg skutecznych praktyk i ćwiczeń psychosomatycznych, służących do pracy z centrum witalnym. Niektóre z nich, – jak choćby Motions praktykowane w teatrze Jerzego Grotowskiego – rozbudzają i stymulują swoiście męską, instynktową sferę performera. Opanowanie i praktykowanie tych ćwiczeń przez uczestników stanie się bazą do pracy twórczej w projekcie. Jej tematem będą podstawowe relacje pomiędzy mężczyznami: „synostwo”, „braterstwo”, „ojcostwo”.
Stworzona w trakcie projektu struktura dramatyczna da uczestnikom projektu możliwość artystycznej wypowiedzi o ich indywidualnym stosunku do tych, przekazywanych przez pokolenia, męskich wzorców i wartości. Finałowa prezentacja spektaklu skonfrontuje się ze społecznymi oczekiwaniami względem mężczyzn, które pomimo zachodzących zmian ciągle sprowadzane są do prostego rozkazu: „bądź mężczyzną!” – choć nie do końca wiadomo, co to tak naprawdę znaczy.
Cykl cotygodniowych spotkań od listopada 2023 do czerwca 2024 poprowadzi Przemysław Wasilkowski – aktor, reżyser, wykładowca Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Na swym koncie ma m.in. pracę w Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w Pontederze we Włoszech oraz współpracę z wrocławskim Instytutem im. Jerzego Grotowskiego.
Pierwsze spotkanie organizacyjne projektu „W imię ojców i synów” odbędzie się w poniedziałek 6 listopada o godz. 17:00 w sali nr 14 Spichlerza przy ul. Piastowskiej 13. Spotkanie organizacyjne ma charakter otwarty, ale obowiązują zapisy pod adresem mailowym impresariat@mok.olsztyn.pl. Docelowo spotkania będą odbywały się raz w tygodniu w poniedziałki.
Joanna Wilengowska: Selfie słowem // spotkanie organizacyjne Desantu Kultury
Jak potwierdzić swój byt nie obrazem, a słowem? Jak na swój temat konfabulować, by zdobyć sto punktów prestiżu?
Start: 7.11 (WT) / 17:00 / Kamienica Naujacka
Zapisy: impresariat@mok.olsztyn.pl
Poniedziałek – ja, wtorek – ja, środa – ja.
Nie ma co ukrywać i owijać w bawełnę – nie ma nic bardziej interesującego niż „ja”, prezentowane na tysiące sposobów poprzez selfie na tle i solo, selfie z psem, selfie gdzieś, selfie przed obiadem i po kolacji, selfie w egzotycznym kraju i mieszkaniu z wielkiej płyty. Tak się przynajmniej zdaje, gdy się otwiera wrota mediów społecznościowych.
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza do projektu Joanny Wilengowskiej „Selfie słowem”, w którym nauczycie się wyrażać swoje prawdy lub swoje zmyślenia o sobie, ale po swojemu i swoim językiem!
Selfie foto robi niemal każdy, od niemowląt po sędziwych mędrców, ale selfie słowem? Jak się opisać? Jak się utwierdzić w istnieniu? Jak potwierdzić swój byt nie obrazem, a słowem? Jak na swój temat konfabulować, by zdobyć sto punktów prestiżu? Jak się nazwać i jak uciec od bycia opisywanym przez innych? Jak się zgłębić, zaglądając pod podszewkę, na wskroś wizerunku uśmiechniętej, wypacykowanej gęby? Tego właśnie będziemy próbowali na warsztatach Selfie słowem. Pisanie o sobie, tak przecież przyjemne, jest też narzędziem introspekcji, czynionej całkiem serio, pogłębiania siebie, rozwarstwiania, analizowania i składania z powrotem w całość. „Ja” stwarza nieograniczone niemal możliwości, a pisanie o nim to nie tylko poszerzanie samowiedzy, ale i trenowanie stylów i form, nabieranie rzeczywistej pewności siebie i swojego języka, na przekór językom obcym i oglądom nienawistnym. To autoterapeutyczny proces, w którym można się ze swoim ja – prawdziwym lub wykreowanym – zaprzyjaźnić. A wszystko to w formie zabaw literackich, w atmosferze czułej i bezpiecznej.
Cykl cotygodniowych spotkań od listopada 2023 do marca 2024 poprowadzi Joanna Wilengowska, popularna dziennikarka telewizyjna oraz pisarka, współzałożycielka pisma literackiego „Portret”, laureatka „Wawrzynu Czytelników” za powieść „Zęby”.
Pierwsze spotkanie organizacyjne projektu „Selfie słowem” odbędzie się we wtorek 7 listopada o godz. 17:00 w sali 303 Kamienicy Naujacka przy ul. Dąbrowszczaków 3. Spotkanie organizacyjne ma charakter otwarty, ale obowiązują zapisy pod adresem mailowym impresariat@mok.olsztyn.pl. Docelowo spotkania będą odbywały się raz w tygodniu we wtorki.
Marcin Młynarczyk: Film REC.action // spotkanie organizacyjne Desantu Kultury
Rozwijanie umiejętności związanych z tworzeniem filmów oraz pracy aktorskiej przed kamerą
Start: 13.11 (PN) / 18:00 / Spichlerz
Współpraca: Studio Filmowe Małpa, Stowarzyszenia >40%
Zapisy: impresariat@mok.olsztyn.pl
Jeśli interesujesz się sztuką filmową, marzysz, aby wystąpić przed kamerą lub masz pomysł na własny film lub teledysk – nasza propozycja jest właśnie dla Ciebie!
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza do projektu Marcina Młynarczyka „Film REC.action”, który powstał z myślą o rozwijaniu umiejętności związanych z tworzeniem filmów oraz pracy aktora przed kamerą!
Projekt „Film REC.action” to cykl warsztatów skierowany do wszystkich, którzy marzą o poznaniu świata filmu i chcących zgłębiać tajniki pracy przed i za kamerą. Ale „Film REC.action” to nie tylko warsztaty! To także inspiracja do eksplorowania nowych ścieżek artystycznych i tworzenia filmów, które będą odzwierciedlać własne pomysły oraz wizje uczestników. Głównym elementem zajęć będą ćwiczenia praktyczne prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów: aktorów, wykładowców akademickich wydziału reżyserii AT oraz wydziału sztuki UWM i filmowców ze studia „Małpa”.
Najważniejszym elementem projektu jest wspólne stworzenie filmu przez uczestników. Razem stworzą scenariusz, zagrają w nim i aktywnie zaangażują się w każdy etap jego produkcji. To nie tylko okazja do rozwijania swoich umiejętności, ale także do pobudzenia swojej kreatywności i własnych wizji!
Jeśli masz pasję do filmu, jeśli marzysz o tym, by wejść na ścieżkę aktorstwa lub rozpocząć przygodę z tworzeniem własnych filmów, dołącz do „Film REC.action” i odkryj swój talent filmowy.
Projekt „Film REC.action” został stworzony przy współpracy Stowarzyszenia >40% oraz olsztyńskiego Studia Filmowego Małpa
W programie zajęć znajdą się m.in. takie tematy, jak:
• rola operatora i reżysera
• warsztaty aktorskie
• tworzenie scenariusza
• obsługa kamery
• sztuka montażu
• udźwiękowienie filmu
Cykl cotygodniowych spotkań od listopada 2023 do czerwca 2024 poprowadzi Marcin Młynarczyk, popularny aktor Olsztyńskiego Teatru Lalek, w swej karierze uhonorowany m.in. medalem „Zasłużony dla kultury polskiej” oraz nagrodą w kategorii Ulubiony Aktor w ramach plebiscytu publiczności OTL.
Pierwsze spotkanie organizacyjne projektu „Film REC.action” odbędzie się w poniedziałek 13 listopada o godz. 18:00 w sali teatralnej Spichlerza przy ul. Piastowskiej 13. Spotkanie organizacyjne ma charakter otwarty, ale obowiązują zapisy pod adresem mailowym impresariat@mok.olsztyn.pl. Docelowo spotkania będą odbywały się raz w tygodniu w poniedziałki.
Agnieszka Reimus-Knezević: BIOfeeling
Start: marzec 2024
Szczegóły wkrótce
Edycja 2022:
Znamy wyniki Desantu Kultury! Nie było łatwo, ale z nadesłanych zgłoszeń wybraliśmy do realizacji aż 5! oryginalnych, autorskich projektów kulturalnych! 💥 Czytajcie i zapisujcie się, bo będzie się u nas działo:
📣 Milena Gauer: Podróż bohaterek / spotkanie organizacyjne
Wyjątkowa grupa teatralno-rozwojowa dla kobiet. Doświadczanie siły i słabości ciała, w atmosferze siostrzeństwa, w kipiącej, bezpiecznej energii kobiecej, w tańcu i w ciszy.
🔔 Start: 7.11 (PN) / 19:00 / Kamienica Naujacka
👉 Zapisy: https://mok.olsztyn.pl/wydarzenia/2022/11/desant-kultury-milena-gauer-podroz-bohaterek
📣 Błazen Jajosz: My z grodu Jakuba / spotkanie organizacyjne
Projekt z pogranicza historii, eksploracji artystycznych i autoprezentacji. Czteromiesięczna podróż po codziennej rzeczywistości mieszkańców dawnego Olsztyna i niekonwencjonalna forma odkrywania naszego dziedzictwa kulturowego.
🔔 Start: 9.11 (ŚR) / 17:00 / Kamienica Naujacka
👉 Zapisy: https://mok.olsztyn.pl/wydarzenia/2022/11/desant-kultury-blazen-jajosz-my-z-grodu-jakuba
📣 Mary Rumi: Chór ludzki / spotkanie organizacyjne
Oryginalny eksperyment muzyczno-warsztatowy. Relaksacyjno-medytacyjna forma pracy nad dźwiękiem w bezpiecznej strefie dla tych, którzy są od muzyki bardzo daleko i chcą odzyskać ją dla siebie.
🔔 Start: 15.11 (WT) / 17:00 / Kamienica Naujacka
👉 Zapisy: https://mok.olsztyn.pl/wydarzenia/2022/11/desant-kultury-mary-rumi-chor-ludzki
📣 Muzyczna Podróż z Rolandem Bilickim: Gipsy Kings / spotkanie organizacyjne
Porywają Cię dźwięki muzyki hiszpańskich Romów? Flamenco i pop to brzmienia bliskie Twemu sercu? Wyrusz w muzyczną podróż z Rolandem Bilickim śladami zespołu Gipsy Kings!
🔔 Start: 2.03 (CZ) / 17:00 / Kamienica Naujacka
👉 Zapisy: https://mok.olsztyn.pl/wydarzenia/2023/03/desant-kultury-muzyczna-podroz-gipsy-kings-/-spotkanie-organizacyjne
📣 Szymon Trawiński: Warsztaty tworzenia rekwizytów i strojów cosplay / spotkanie organizacyjne
Interesujesz się fantastyką lub komiksem? A może kręci Cię kultura azjatycka? Albo współczesne pokazy rycerskie? Z nami możesz wznieść swoje hobby na wyższy poziom – ucząc się tworzyć unikatowe elementy stroju cosplay!
🔔 Start: 1.03 (ŚR) / 17:00 / Kamienica Naujacka
👉 Zapisy: https://mok.olsztyn.pl/wydarzenia/2023/03/desant-kultury-pracownia-cosplay-/-spotkanie-organizacyjne
Serdecznie zapraszamy na spotkania organizacyjne na początku listopada. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronach wydarzeń.
BOOM!!! W tym roku wpłynęło 27 projektów!!! DWADZIEŚCIA SIEDEM wyjątkowych i unikalnych koncepcji. Już za chwilę wracamy z informacją o wynikach głosowania komisji konkursowej.
Z początkiem września rusza nabór do DESANTU KULTURY – otwartego konkursu na realizację autorskich projektów artystycznych!
Jeśli masz dość biurokratycznych hamulców i knebli – zgłoś się do nas. MOK Olsztyn zrobi wszystko, by po raz kolejny umożliwić rozwój oddolnej, niezależnej kultury autorskiej.
Jeśli masz pomysł, ale brakuje Ci zaplecza; jeśli chcesz podzielić się swą pasją, ale nie starcza Ci środków; jeśli masz wizję i chcesz czynnie współtworzyć krajobraz olsztyńskiego życia artystycznego – zgłoś się do DESANTU KULTURY!
Po kolejnych udanych edycjach ponownie szukamy artystów, chcących realizować u nas własne projekty kulturalne. Oferujemy zaplecze logistyczne, wsparcie promocyjne i 1500 zł brutto miesięcznie za prowadzenie cotygodniowych grup twórczych w okresie listopad 2022 – czerwiec 2023. Zawartość merytoryczna projektu zależy tylko od Ciebie.
📣 Oferty konkursowe przyjmujemy od 1 do 30 września 2022. Można je dostarczać osobiście lub przesyłać pocztą elektroniczną (sekretariat@mok.olsztyn.pl) bądź tradycyjną.
Do pobrania:
* Regulamin Desantu Kultury 2022
* Karta zgłoszeniowa
* Wzór umowy
Edycja 2021
Mamy dwa zwycięskie projekty wybrane w tegorocznej edycji Desantu:
Aron Blum zabierze was na RYTM-MEDYTACJĘ, czyli interdyscyplinarne warsztaty rytmiczne, podczas których będziemy poszukiwali rytmu w odgłosach przyrody, obudujemy rytmami popularne riffy i beaty, a w końcu przygotujemy się do wspólnego występu!
Podczas integracyjnego projektu MATKA, Marta Andrzejczyk zaprosi do zajrzenia w najgłębsze zakamarki serc, pomagając przekuć na artystyczne formy wasze wspomnienia i tworząc indywidualne portrety najważniejszych kobiet w waszym życiu.
Spotkanie organizacyjne projektu RYTM-MEDYTACJA odbędzie się już 8 listopada (poniedziałek) o 18:00 w sali pod olsztyńskim Amfiteatrem.
Na spotkanie organizacyjne projektu MATKA zaprosimy 18 listopada (czwartek) o 17:30 do Kamienicy Naujacka przy Dąbrowszczaków 3.
Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale liczba uczestników jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@mok.olsztyn.pl.
Jeśli uważasz, że jakość lokalnego życia kulturalnego pozostawia wiele do życzenia, weź sprawy w swoje ręce!
Po raz czwarty MOK Olsztyn rozpoczyna operację „Desant Kultury” – otwarty konkurs na realizację autorskich projektów kulturalnych. Niezmiennie poszukujemy ambitnych i kreatywnych twórców, nadpobudliwych architektów treści i jakości. Omijamy łukiem instytucjonalne miazmaty, otwierając się na inicjatywy oddolne, niezależne i autentyczne.
Być może widzisz coś, czego my nie dostrzegamy. Być może masz Pomysł i Wizję, na realizację których nie było dotąd przestrzeni. Być może chcesz podzielić się swoimi światami z innymi. Teraz masz wreszcie szansę dać upust swojej kreatywności! My zapewniamy całą logistykę, promocję i finansowanie twojego autorskiego projektu. Jego profil merytoryczny zależy tylko od ciebie, my nie narzucamy nic. Daj sobie szansę i zgłoś się! Na oferty konkursowe czekamy do 30 września 2021. Regulamin, kartę zgłoszeniową i tzw. wszystko znajdziecie poniżej.
Pliki do pobrania:
* Desant Kultury Regulamin 2021
* Załącznik nr 1 Karta zgłoszeniowa
* Załącznik nr 2 Wzór umowy
DESANT KULTURY: RAP NA SCENACH (EDYCJA 2020)
(od 16 roku życia): impresariat@mok.olsztyn.pl
Odpalamy „Rap na scenach”, zwycięski projekt Desantu Kultury! Jeżeli masz hip-hop w sercu i chcesz wreszcie zrobić z tym coś więcej – to jesteś w dobrym miejscu. Może kleisz bity w zaciszu własnej kanciapy. Składasz cierpliwie wers do wersu i rymujesz groźnie do lustra. Chcesz wreszcie wyjść z tym do ludzi – tylko nie bardzo wiesz jak… Bo ciągle jakoś, cholera, brakuje pewności siebie. Warsztatu. Doświadczenia. I w ogóle co ludzie powiedzą?
Uwierz, znamy to aż za dobrze. Dlatego mamy propozycję.
„Rap na scenach” to cykl darmowych warsztatów scenicznych. Pod okiem Roberta Szyłańskiego, doświadczonego MC i DJa, chcemy nauczyć cię obycia scenicznego. Pracy z mikrofonem, opanowania stresu, interakcji z publiką. Jak dobrze współpracować z DJem, jak nabrać pewności siebie. O czym pamiętać? Czego się wystrzegać? Na co zwracać uwagę? I jak traktować każdy występ, jakby był najważniejszy w życiu.
Wychodzimy naprzeciw marzeń młodych, niedoświadczonych raperów z Olsztyna. Zapraszamy na ośmiomiesięczny cykl zajęć teoretycznych i praktycznych. Zupełnie za darmoszkę. Wiemy, że masz do tego serce. Z nami nauczysz się jeszcze warsztatu!
Zgłoszenia do udziału w projekcie „Rap na scenach” zbieramy na impresariat@mok.olsztyn.pl do 31.08.2021, zajęcia będą odbywały się w godzinach 18-20 w środy, pierwsze 8.09.2021
********
DESANT KULTURY: GłuszczAntyK (EDYCJA 2020)
BRAK WOLNYCH MIEJSC (od 16 roku życia)
Ogłaszamy otwarty nabór do inicjatywy „GłuszczAntyK” – zwycięskiego projektu Desantu Kultury, nawiązującego do dorobku niezapomnianego Bohdana Głuszczaka i dokonań Pantomimy Olsztyńskiej!
Inspirując się pracą artystyczną i pedagogiczną tego znakomitego twórcy i prekursora arteterapii osób niesłyszących, zapraszamy was na cykl darmowych, ośmiomiesięcznych warsztatów pracy z szeroko rozumianym językiem ciała.
Mieszana grupa warsztatowa (osób słyszących i niesłyszących) stworzy przestrzeń do wzajemnej integracji, przełamywania nieśmiałości i otwarcia na nowe doświadczenia.
Natalia Świniarska i Krzysia Kamila Pawlicka zaproszą was do ćwiczeń z obrębu animacji, teatru, warsztatu komunikacji i warsztatu socjoterapii.
Efektem naszej pracy będzie spektakl finałowy – autorskie widowisko pantomimiczne, czerpiące z tematyki antycznej. Sięgniemy po teksty Sofoklesa, Eurypidesa czy Ajschylosa, by wydobyć z nich treść dramatyczną możliwą do pokazania za pomocą języka ciała.
W ten sposób projekt „GłuszczAntyK” nie tylko będzie upamiętniał tradycję teatralną Bohdana Głuszczaka, ale także odwoływał się wprost do korzeni i źródeł europejskiej kultury teatralnej.
********
Wydarzenie odbędzie się w obowiązującym reżimie sanitarnym. Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona.
Aktualny Regulamin Imprez MOK Olsztyn https://mok.olsztyn.pl/regulamin-imprez
[dodane 04.11.2020]
Znamy wyniki Desantu Kultury! Przez kilka ładnych tygodni po raz kolejny poszukiwaliśmy oryginalnych i niezależnych projektów kulturalnych. Za każdym razem zachwyca nas to tak samo: po naszym apelu do Miejskiego Ośrodka Kultury wpłynęło aż 29 kapitalnych, naprawdę ciekawych propozycji – inicjatyw oddolnych, nieskrępowanych sztampą i instytucjonalnymi gorsetami. Dziś, z niewyspanie przekrwionym okiem i twarzą poczerniałą od kawy, ale też z niekłamaną satysfakcją informujemy, że po bezpardonowych naradach wybraliśmy do realizacji dwa fantastyczne projekty!
🔴 „GłuszczAntyK” to projekt nawiązujący do artystycznego dorobku niezapomnianego Bohdana Głuszczaka i dokonań Pantomimy Olsztyńskiej. W jego ramach powstanie grupa mieszana osób niesłyszących i słyszących. Podczas zajęć warsztatowych pod okiem Krzysztofy Gomółki Pawlickiej będziemy uczyli się integracji i wzajemnego zrozumienia oraz ćwiczyli zagadnienia z zakresu animacji, teatru i pantomimy. A docelowo przygotujemy wspólnie spektakl – finałowe widowisko z obszaru tematyki antycznej!
🔴 Warsztaty Sceniczne „Rap na scenach” to projekt wychodzący na przeciw marzeń młodych i niedoświadczonych raperów z Olsztyna. Prowadzeni przez Roberta Andrzeja Szyłańskiego, doświadczonego MC, machera w studiu nagraniowym i szefa „Rap Zajawki”, będziemy uczyli się scenicznej pewności siebie, pracy z mikrofonem, interakcji z publicznością i wszystkich tych 'drobnych’ rzeczy, które składają się na dobry występ.
Informacja o naborach do obu grup ukaże się już wkrótce na naszych łamach (strona www i FB). Zaglądajcie do nas i szykujcie się do udziału w najnowszej odsłonie Desantu Kultury!
[dodane 30.10.2020]
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie ogłasza zaciąg do DESANTU KULTURY. Po raz trzeci wzywamy twórców, animatorów, pasjonatów i wizjonerów do kampanii przeciw szablonowi, miałkości i lichocie!
Gdy kanonada artystycznego dyletanctwa i miernoty rozbrzmiewa wokół coraz głośniej, my ogłaszamy otwarty konkurs na projekt kulturalny. DESANT KULTURY to bezkompromisowa walka o treść i jakość, prowadzona pod sztandarami kultury nieustraszonej i wolnomyślicielskiej!
Nie pozwól zdławić swojego smaku pulpą serwowaną przez wrażych kacyków! Uderz myślą i inwencją w wybałuszone oko zielone, zielone! Stwórz projekt kreatywnych zajęć ze sztuką w roli głównej i wyrusz z nami na artystyczną krucjatę!
Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2020. Ślijcie na sekretariat@mok.olsztyn.pl lub gołębiem pocztowym na adres: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, 10-538 Olsztyn, ul. Dąbrowszczaków 3.
DESANT KULTURY: walka trwa!
DO POBRANIA:
* regulamin konkursu
* karta zgłoszenia do konkursu
Tak było w edycji 2020:
Desant Kultury to ożywczy powiew na froncie walki Miejskiego Ośrodka Kultury o treść i jakość. Gdy nasze działania zaczepne wobec artystycznych schematów wchodziły dopiero w początkową fazę, nikt nie mógł jeszcze przypuszczać, że będziemy operować w czasach – drobnostka – pożarów kontynentów, pandemii, zamieszek i hiszpańskiej inkwizycji. Na cud mogłoby zakrawać, że mimo mniejszych i większych burz dziejowych ostatecznie udało się zdobyć założone przyczółki i wykonać misje!
Desant Kultury 2019/2020 to cztery soczyste projekty:
👉 „FREESTYLE – Na(m) Wolno”, czyli hiphopowe improwizacje pod okiem Macieja Sujeckiego i Julianiana Cimaszkiewicza
👉 „Olsztyn pisze piosenki”, czyli szlifowanie songwriterskiego warsztatu z Piotrem Szauerem
👉 „Multi Book”, czyli nadawanie kształtu miejskiej, multimedialnej opowieści pod wodzą Łukasza Staniszewskiego
👉 „Plantacja Wyrazów”, czyli uprawa limeryków i innych zagrożonych gatunków literackich z Joanną Wilengowską
Przez kolejne miesiące, najpierw w realu, później w dywersji onlajnowej, nieustraszeni desantowcy szlifowali talenty olsztynian spragnionych kultury oddolnej, nieschematycznej i autentycznej. I tak dotarliśmy do Finału Desantu Kultury, podczas którego zaprezentowali wam efekty ich ciężkiej pracy!
To oni realizowali własne, autorskie pomysły w obrębie MOK.
Joanna Wilengowska, Piotr Szauer, Łukasz Staniszewski, Maciej Sujecki i Julian Cimaszkiewicz – to autorzy projektów Desantu Kultury 2019/2020. Spośród 31 zgłoszonych pomysłów, wybraliśmy cztery, pierwsze dwa były realizowane od listopada do czerwca, dwa pozostałe w krótszych blokach (od listopada do lutego i od marca do czerwca).
„FREESTYLE – Na(m) Wolno” (spotkania od marca 2020)
Prowadzący – Maciej Sujecki i Julian Cimaszkiewicz – różnią się w wielu aspektach życia, ale obaj kochają freestyle. Podczas warsztatów zaprezentowali uczestnikom bogatą kulturę hip-hop, a także w praktyce pomagali zmierzyć się trudną z materią jaką jest improwizacja słowna, czyli freestyle.
„Olsztyn pisze piosenki” (spotkania od marca 2020)
Autor piosenek i dziennikarz muzyczny, Piotr Szauer na zajęcia zaprosił twórców piosenek, ale i tych, którzy chcieli się tej sztuki nauczyć. Wspólnie z uczestnikami pracował nad konkretnymi utworami, dyskutowano na ich temat i tworzono nowe. Na zajęciach pojawiali się „przyjaciele z olsztyńskiej sceny” – autorzy piosenek w różnym klimacie muzycznym, którzy podzielili się z uczestnikami swoim doświadczeniem.
„Multi Book” (spotkania od listopada 2019) zakładał stworzenie miejskiej opowieści za pomocą urywków tekstów, zdjęć, nagrań audio i wideo. Pisarz, dramaturg, autor słuchowisk teatralnych, Łukasz Staniszewski, pokazał jak zrobić to przy użyciu jedynie telefonu komórkowego. Warsztat skierowany był do tych, którzy funkcjonują w wirtualnej rzeczywistości i chcieli uatrakcyjnić swój przekaz poprzez umiejętności twórcze z zakresu sztuk literackich, fotograficznych i filmowych.
„Plantacja Wyrazów” (spotkania od 3. marca 2020)
Uprawa limeryków i innych zagrożonych gatunków. Łamigłówki literackie. Warsztaty prowadziła dziennikarka telewizyjna oraz pisarka Joanna – Wilengowska. Na zajęcia zapraszała „licealistów, rencistów i cyklistów. Tych, co nie wydusili z siebie ani wersa, jak i kochanków rymów. Damy i huzary. Miłośników czarnego humoru i jasnej strony mocy”. W programie były gry i zabawy literackie level hard.
(akt. 24.02.2020)