Przejdź do treści

CiałoShow: Ciała graniczne

wystawa

  • 17:00

  • Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3

Wstęp wolny

Anna Drońska – urodzona w 1972 roku. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie. Ukończyła studia na Wydziale Kształcenia Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, gdzie w 1999 roku obroniła dyplom pod kierunkiem prof. Stanisława Trzeszczkowskiego, zaś w 2006 roku obroniła doktorat na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Zajmuje się malarstwem, tkaniną eksperymentalną i aktywnością performatywną. Spektrum jej twórczych zainteresowań obejmuje kwestie związane z głęboką ekologią i sztuką zaangażowaną w kwestie społeczne. Od 2006 roku pracuje w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Autorka wystaw indywidualnych i uczestniczka pokazów zbiorowych. Współzałożycielka i członkini grupy artystycznej „Fałdy”.

Justyna Artym o pracach Anny Drońskiej: Sztuka, zwłaszcza autentyczna, szczera, bezkompromisowa i zaangażowana, właśnie taka jak sztuka Ani Drońskiej, jest doskonałym narzędziem budowania empatii, wnikania w światy drugiego człowieka. I narzędziem do zrozumienia procesów społecznych, w których wszyscy, czy tego chcemy, czy nie, uczestniczymy. Widzimy tu dużo roślin oraz zwierząt i hybryd ludzko-zwierzęcych. Dlaczego? Co to mówi nam o naszym świecie? Że epoka antropocenu i antropocentryzmu powinna się skończyć, jeśli wszyscy chcemy przeżyć. Że czas już włączyć do naszej opowieści o świecie również inne istoty, które żyją tu z nami i dzięki którym żyjemy. Prace Ani Drońskiej są w dużej mierze opowieścią posthumanistyczną. Zwrócę uwagę na chyba najbardziej kontrowersyjną pracę z tego cyklu, „Śpiącą sunię”. Widzimy zmumifikowane ciałko psa, spoczywające w wymoszczonym pudełeczku. O co tu chodzi? To ciało, które wcześniej należało do żywej, czującej istoty, być może nawet kochanej przez jakiegoś człowieka, zostało znalezione na śmietniku. Co zrobiła artystka? Wzięła to ciało i przywróciła mu szacunek należny śmierci, dodatkowo transformując ją przez łagodną metaforę otulającego snu. Gdyby znaleziono na śmietniku sponiewierane ludzkie ciało, na pewno wyprawiono by mu godny pogrzeb. Dlaczego dziwimy się, że artystka zapragnęła w ten symboliczny sposób przywrócić godność śmierci zwierzęcia? A może po prostu nie chcemy na nią patrzeć, brzydzimy się jej? Tymczasem, jak powiedziała Ania Drońska, śmierć zwierząt jest wszędzie. W naszych butach, na naszych kanapkach. I to właśnie my często jesteśmy jej sprawcami. To, że odwrócimy wzrok, nie znaczy, że zjawisko zniknie. Wreszcie najbardziej osobiste prace dotyczące doświadczeń osoby mierzącej się z depresją i przemijaniem. To jest nasza szkoła empatii. To jest szkoła szalonej odwagi twórczej, która eksploruje najmroczniejsze zakamarki duszy, podróżuje w najciemniejsze miejsca, a potem wraca z tej podróży i opowiada, co tam zobaczyła. Miejmy odwagę wyruszyć w tę podróż do naszego ludzkiego świata, spojrzeć także na to, co w nas głębokie i mroczne, zarówno w nas jako jednostkach, jak i w nas jako społeczeństwie. Miejmy odwagę spojrzeć na diagnozę, abyśmy potrafili znaleźć rozwiązanie.


Program wydarzenia:

PIĄTEK
18:00 – Ciało umiera: Dorota Sepczyńska (historyk filozofii), Katarzyna Jackowska-Enemuo (antropolożka kultury), Michalina Olejniczak (specjalistka anestezjologii i intensywnej terapii) // sala kameralna,
20:30 – Ciało wędruje: spacer kontemplacyjny z Katarzyną Jackowską-Enemuo // start: ul. Jagiellońska przy kościele św. Józefa,

SOBOTA
13:00 – Ciało kochane: tarcia i zwarcia. Kobiecy krąg tekstów i opowieści erotycznych z grupą Półkowniczki // sala na poddaszu,
17:00 – Ciała graniczne: wystawa prac Anny Drońskiej – wernisaż // Galeria Amfilada,
17:30 – Ciało niewymuszone: „Szczerość” – performans Marty Andrzejczyk // Galeria Amfilada,

NIEDZIELA
11:00 – Ciało w teatrze: warsztaty inspirowane filozofią Richarda Shustermana z Wojciechem Rydzio // sala na poddaszu. Obowiązują zapisy w formularzu w opisie wydarzenia, (BRAK WOLNYCH MIEJSC)
13:00 – Ciało w ruchu: uwolnij kręgosłup z Iwo Iną Łaźniewską // Galeria Amfilada. Obowiązują zapisy mailowe: imprezy@mok.olsztyn.pl, (BRAK WOLNYCH MIEJSC)
17:00 – Ciało w filozofii: „The Man in Gold” (reż. Paweł Kuczyński) – film dokumentalny o Richardzie Shustermanie i spotkanie z reżyserem // sala kameralna.

Partnerzy i partnerki wydarzenia:
Instytut Filozofii UWM
Półkowniczki

CiałoShow
3-5 (piątek-niedziela) listopada 2023
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3
Wstęp wolny

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia

Wspierają nas