CiałoShow: Ciało w filozofii

projekcja z dyskusją

• Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3

Richard Shusterman to światowej sławy amerykański filozof, twórca somaestetyki, w której ciało rozumiane jest jako narzędzie percepcji i samopoznania. W swych rozważaniach porusza różne tematy: interesuje go zarówno cielesność, jak i polityka, Holocaust, wolność i rola filozofii, przy czym nierzadko w nieoczywisty sposób wątki splata te wątki.
„Kiedy rozpoczynałem pracę nad tym projektem – wspomina Paweł Kuczyński – zaintrygowała mnie wrażliwość Richarda połączona z chęcią jej eksplorowania. Była to okazja do zastanowienia się nad tym, jak bardzo w życiu i filozofii potrzebna jest prawda, jak trudno jest „mówić prawdę”.”
W filmie Pawła Kuczyńskiego poznajemy Shustermana w dwu wersjach: jako akademika odważnie testującego na sobie własne koncepcje (podczas performansu, realizowanego wspólnie z fotografem Yannem Tomą, Shusterman pojawia się jako Man in Gold – tajemnicza postać w złotym kostiumie), oraz prywatnie – w głębokiej relacji ze 100-letnim wówczas ojcem, nierzadko krytycznym wobec dorobku naukowego i metod syna.

Po projekcji spotkanie z twórcą filmu.

„The Man in Gold”
2021, 58 min.
prod. Delos Film
Scenariusz i reżyseria – Paweł Kuczyński
Zdjęcia – Piotr Rejmer, Marcin Ściegliński, Paweł Kuczyński
Muzyka – Lucas Janu

Program wydarzenia:

PIĄTEK
18:00 – Ciało umiera: Dorota Sepczyńska (historyk filozofii), Katarzyna Jackowska-Enemuo (antropolożka kultury), Michalina Olejniczak (specjalistka anestezjologii i intensywnej terapii) // sala kameralna,
20:30 – Ciało wędruje: spacer kontemplacyjny z Katarzyną Jackowską-Enemuo // start: ul. Jagiellońska przy kościele św. Józefa,

SOBOTA
13:00 – Ciało kochane: tarcia i zwarcia. Kobiecy krąg tekstów i opowieści erotycznych z grupą Półkowniczki // sala na poddaszu,
17:00 – Ciała graniczne: wystawa prac Anny Drońskiej – wernisaż // Galeria Amfilada,
17:30 – Ciało niewymuszone: „Szczerość” – performans Marty Andrzejczyk // Galeria Amfilada,

NIEDZIELA
11:00 – Ciało w teatrze: warsztaty inspirowane filozofią Richarda Shustermana z Wojciechem Rydzio // sala na poddaszu. Obowiązują zapisy w formularzu w opisie wydarzenia, (BRAK WOLNYCH MIEJSC)
13:00 – Ciało w ruchu: uwolnij kręgosłup z Iwo Iną Łaźniewską // Galeria Amfilada. Obowiązują zapisy mailowe: imprezy@mok.olsztyn.pl, (BRAK WOLNYCH MIEJSC)
17:00 – Ciało w filozofii: „The Man in Gold” (reż. Paweł Kuczyński) – film dokumentalny o Richardzie Shustermanie i spotkanie z reżyserem // sala kameralna.

Partnerzy i partnerki wydarzenia:
Instytut Filozofii UWM
Półkowniczki