Przejdź do treści

CiałoShow: Ciało umiera

rozmowa

  • 18:00

  • Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3

Wstęp wolny

„Dziś nad śmiercią zapadło milczenie” – ogłosił Philippe Aries w swojej słynnej monografii „Człowiek i śmierć”. To milczenie osadzone na lęku przed nieznanym, traumie i wstydzie niewiedzy, wstręcie wobec cielesności i fizjologii oraz tabu w zderzeniu sacrum i profanum.

Zapraszamy na rozmowę o śmierci i umieraniu, odchodzeniu i zostawaniu, o emocjach, duchowości i biologii. Będzie to rozmowa o śmierci, która jest i o umieraniu, które nieuchronnie się przydarza – w sensie egzystencjalnym, społecznym, kulturowym i… każdym innym.

Uczestnicy:

Dr hab. DOROTA SEPCZYŃSKA – historyk filozofii, pedagog, animator kultury i popularyzator nauki, cyklista, niekonsekwentny weganin i opiekun pięknego psa, który karmi się lękiem innych. Pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Policealnym Studium Aktorskim im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

KATARZYNA JACKOWSKA-ENEMUO – antropolożka kultury, muzykantka, opowiadaczka historii i mama. Członkini kolektywu Instytut Dobrej Śmierci, prowadzi świeckie obrzędy przejścia. Autorka książek „Tkaczka chmur” i „Między światem a zaświatem” oraz cyklu audycji i podcastów dla Polskiego Radia pod takim samym tytułem, a także projektu „Nieuchronne” stanowiącego twórczą odpowiedź na śmierć dziecka.

MICHALINA OLEJNICZAK – specjalistka anestezjologii i intensywnej terapii. Obecnie pracuje w II Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na kierunku lekarskim oraz filozofii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W swojej pracy dyplomowej skupiła się m.in. na dylematach etycznych lekarzy zajmujących się pacjentami paliatywnymi.


Program wydarzenia:

PIĄTEK
18:00 – Ciało umiera: rozmowa – Dorota Sepczyńska (historyk filozofii), Katarzyna Jackowska-Enemuo (antropolożka kultury), Michalina Olejniczak (specjalistka anestezjologii i intensywnej terapii) // sala kameralna,
20:30 – Ciało wędruje: spacer kontemplacyjny z Katarzyną Jackowską-Enemuo // start: ul. Jagiellońska przy kościele św. Józefa,

SOBOTA
13:00 – Ciało kochane: tarcia i zwarcia. Kobiecy krąg tekstów i opowieści erotycznych z grupą Półkowniczki // sala na poddaszu,
17:00 – Ciała graniczne: wystawa prac Anny Drońskiej – wernisaż // Galeria Amfilada,
17:30 – Ciało niewymuszone: „Szczerość” – performans Marty Andrzejczyk // Galeria Amfilada,

NIEDZIELA
11:00 – Ciało w teatrze: warsztaty inspirowane filozofią Richarda Shustermana z Wojciechem Rydzio // sala na poddaszu. Obowiązują zapisy w formularzu w opisie wydarzenia, (BRAK WOLNYCH MIEJSC)
13:00 – Ciało w ruchu: uwolnij kręgosłup z Iwo Iną Łaźniewską // Galeria Amfilada. Obowiązują zapisy mailowe: imprezy@mok.olsztyn.pl, (BRAK WOLNYCH MIEJSC)
17:00 – Ciało w filozofii: „The Man in Gold” (reż. Paweł Kuczyński) – film dokumentalny o Richardzie Shustermanie i spotkanie z reżyserem // sala kameralna.

Partnerzy i partnerki wydarzenia:
Instytut Filozofii UWM
Półkowniczki

CiałoShow
3-5 (piątek-niedziela) listopada 2023
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3
Wstęp wolny

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia