Przejdź do treści

CiałoShow: Ciało w teatrze

warsztaty

  • 11:00

zapisy w formularzu

Istotą teatru jest żywa i świadoma obecność co najmniej jednego aktora i jednego widza – nadawcy i odbiorcy komunikatu teatralnego. Łączy ich tło doświadczeniowe – wspólna przestrzeń i czas, w których emisja i recepcja zachodzą jednocześnie. Doświadczenie teatralne, zarówno dla aktora, jak i widza, jest zatem rodzajem doświadczenia cielesnego, którego nie można apriorycznie założyć, gdyż teatr jest sztuką dziejącą się „tu i teraz”. Każde przedstawienie teatralne konstytuuje się poprzez żywą relację aktorów z widownią. Ma ono procesualny charakter. Synergetyczna jakość relacji aktora i widza ma kluczowy wpływ na unikalność każdego przedstawienia, a tym samym na ulotność sztuki, jaką jest teatr. Ciało pełni w niej prymarną funkcję, gdyż w sztukach performatywnych jest ono nie tylko narzędziem twórczym i środkiem odbioru, ale także ekspresyjnym medium i wizualnym produktem końcowym, czyli przedmiotem artystycznym. Aby doświadczenie teatralne było w pełni ubogacające naszą egzystencje, zarówno aktor, jak i widz, winien dążyć do pogłębienia świadomości własnego ciała, będącego głównym medium, poprzez które żyjemy i uczestniczymy w zdarzeniu teatralnym.

„Tak jak twórczość artystyczna i odbiór sztuki nie mogą obejść się bez cielesnych zmysłów, działań i doznań, tak nasze życie nieodzownie toczy się trybem somatycznym. Jeśli chcemy ulepszyć nasze życie (i to nie tylko doskonaląc sztuki i doświadczenia estetyczne przydające mu bogactwa), to jedną z ważnych metod prowadzących do tego celu jest dokładniejsze poznanie naszych ciał i sprawniejsza kontrola nad nimi, jako że ciało to zasadnicze i niezbędne narzędzie lub medium, poprzez które postrzegamy, działamy i w ogóle żyjemy na tym świecie.” (Richard Shusterman)

W PROGRAMIE WARSZTATÓW m.in.:

  • Zarys interdyscyplinarnego projektu somaestetyki Richarda Shustermana
  • Praktyki somatyczne zmierzające do wyostrzenia świadomości ciała
  • Przywołanie praktyków teatru, których metody i techniki pracy korelują z zagadnieniami somaestetyki
  • Trening somaestetyczny aktora

PROWADZĄCY:

Wojciech Rydzio – aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, doktor sztuki w dyscyplinie artystycznej sztuki filmowe i teatralne, wykładowca Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie. 


Program wydarzenia:

PIĄTEK
18:00 – Ciało umiera: Dorota Sepczyńska (historyk filozofii), Katarzyna Jackowska-Enemuo (antropolożka kultury), Michalina Olejniczak (specjalistka anestezjologii i intensywnej terapii) // sala kameralna,
20:30 – Ciało wędruje: spacer kontemplacyjny z Katarzyną Jackowską-Enemuo // start: ul. Jagiellońska przy kościele św. Józefa,

SOBOTA
13:00 – Ciało kochane: tarcia i zwarcia. Kobiecy krąg tekstów i opowieści erotycznych z grupą Półkowniczki // sala na poddaszu,
17:00 – Ciała graniczne: wystawa prac Anny Drońskiej – wernisaż // Galeria Amfilada,
17:30 – Ciało niewymuszone: „Szczerość” – performans Marty Andrzejczyk // Galeria Amfilada,

NIEDZIELA
11:00 – Ciało w teatrze: warsztaty inspirowane filozofią Richarda Shustermana z Wojciechem Rydzio // sala na poddaszu. Obowiązują zapisy w formularzu w opisie wydarzenia, (BRAK WOLNYCH MIEJSC)
13:00 – Ciało w ruchu: uwolnij kręgosłup z Iwo Iną Łaźniewską // Galeria Amfilada. Obowiązują zapisy mailowe: imprezy@mok.olsztyn.pl, (BRAK WOLNYCH MIEJSC)
17:00 – Ciało w filozofii: „The Man in Gold” (reż. Paweł Kuczyński) – film dokumentalny o Richardzie Shustermanie i spotkanie z reżyserem // sala kameralna.

Partnerzy i partnerki wydarzenia:
Instytut Filozofii UWM
Półkowniczki

CiałoShow
3-5 (piątek-niedziela) listopada 2023
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3
Wstęp wolny

Dowiedz się więcej

udostępnij

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Kartki z Kalendarza

Nadchodzące wydarzenia